bazarnews

کد خبر: ۱۰۰۵۲۲
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵
در آبان ماه ۱۴۰۰ و در سراسر کشور ۷.۱ میلیون فقره چک به ارزش ۲۵۰.۵ هزار میلیارد تومان مبادله‌­شده که از این میان ۶۳۰ هزار فقره چک به ارزش ۳۰.۵ هزار میلیارد تومان برگشت خورده است.

به گزارش بازارنیوز، در آبان امسال ۷.۱ میلیون فقره چک به ارزش ۲۵۰.۵ هزار میلیارد تومان مبادله شده؛ در حالی که در ماه قبل، ۵.۴ میلیون فقره چک به ارزش ۲۰۰.۵ هزار میلیارد تومان مبادله شده بود. از این رو، میزان استفاده از چک در معاملات بر حسب تعداد و ارزش به ترتیب با رشد ۳۱.۵ و ۲۵ درصدی همراه شده است.

مطابق آماری که بانک مرکزی هر ماه ارائه می­دهد، در آبان ماه ۱۴۰۰ و در سراسر کشور ۷.۱ میلیون فقره چک به ارزش ۲۵۰.۵ هزار میلیارد تومان مبادله‌­شده که از این میان ۶۳۰ هزار فقره چک به ارزش ۳۰.۵ هزار میلیارد تومان برگشت خورده است؛ بنابراین نسبت تعداد و ارزش چک­های برگشتی به مبادله­شده در این ماه به ترتیب برابر با ۸.۸ درصد و ۱۲.۱ درصد است.

این در حالی است که ماه قبل و در مجموع، ۵.۴ میلیون فقره چک به ارزش ۲۰۰.۵ هزار میلیارد تومان مبادله شده و ۴۷۶ هزار فقره چک به ارزش ۲۶.۲ هزار میلیارد تومان برگشت خورده بود. بر این اساس، نسبت تعداد و ارزش چک­های برگشتی به مبادله­شده در مهر ماه سال ۱۴۰۰ به ترتیب برابر با ۸.۸ درصد و ۱۳.۱ درصد بوده است.

با مقایسه­ی آمار مربوط به آبان ماه و مهر ماه سال ۱۴۰۰، مشاهده می­شود که نسبت تعداد چک­های برگشتی به مبادله­شده بدون تغییر و نسبت ارزش چک­های برگشتی به مبادله­ شده با کاهش ۷.۶ درصدی مواجه شده است.

از طرف دیگر با مقایسه آمار این دو ماه مشاهده می­شود که معاملات با چک در آبان ماه نسبت به مهر ماه رشد کرده است؛ چرا که تعداد چک­های مبادله­شده از ۵.۴ میلیون فقره به ۷.۱ میلیون فقره افزایش یافته و ارزش چک­های مبادله­شده نیز از ۲۰۰.۵ هزار میلیارد تومان به ۲۵۰.۵ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است؛ در واقع استفاده از چک در معاملات در آبان ماه نسبت به مهرماه با رشد چشمگیری همراه بوده است.
/تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: