bazarnews

کد خبر: ۱۰۰۵۵۱
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۱
وزیر خارجه آذربایجان: تنش در روابط جمهوری آذربایجان و ایران به طور کامل برطرف شده است.

به گزارش بازارنیوز، جیحون بایراموف وزیر امور خارجه آذربایجان روز دوشنبه گفت که تنش در روابط جمهوری آذربایجان و ایران به طور کامل برطرف شده است.
آذربایجان در ماه اوت به سفیر ایران در باکو یادداشت اعتراضی رسمی در رابطه با عبور کامیون‌ها از خاک ایران به قره باغ بدون اجازه باکو داد. در ماه اکتبر تنش بین باکو و تهران افزایش یافت. مقامات ایرانی مشکوک بودند که آذربایجان از نزدیک با حریف منطقه‌ای ایران، اسرائیل، همکاری می‌کند. تهران تل‌آویو را متهم کرد که به دنبال نزدیک‌تر شدن به مرز‌های ایران از طریق آذربایجان، تلاش برای سوء استفاده از موقعیت قره‌باغ و همچنین دامن زدن به درگیری در روابط بین باکو و تهران است. در نتیجه مقامات ایرانی تصمیم گرفتند رزمایش زمینی نظامی گسترده‌ای را در نزدیکی مرز‌های آذربایجان برگزار کنند و خاطرنشان کردند که اجازه حضور "کشور‌های ثالث" و "متجاوزان خارجی" در منطقه قفقاز جنوبی را نمی‌دهند.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در دیدار با جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان - اسپوتنیک ایران, ۱۹۲۰, ۲۳.۱۲.۲۰۲۱
ایران برای صدور خدمات فنی و مهندسی به جمهوری آذربایجان اعلام آمادگی کرد
۲۳ دسامبر, ۱۱:۰۲
برکسی پوشیده نیست که مدتی پیش تنش‌ها و سوء تفاهم‌های مشخصی بین دو کشور (آذربایجان - ایران) وجود داشت، اما آن‌ها حذف شدند. بایراموف در یک کنفرانس مطبوعاتی که به نتایج سال جاری اختصاص داشت، گفت: طرفین توافق کردند که حداقل هر شش ماه یک بار رایزنی‌های سیاسی انجام دهند.
به گفته وی، نشست کمیسیون اقتصادی بین دولتی جمهوری آذربایجان و ایران در آینده نزدیک برگزار خواهد شد.
وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان افزود: در چارچوب این نشست موافقت و تصویب نقشه راه برای اجرای پروژه‌های جدید در حوزه اقتصادی بین جمهوری آذربایجان و ایران صورت می‌گیرد.


/اسپوتنیک

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: