bazarnews

کد خبر: ۱۰۰۶۱۳
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی با اشاره به اینکه تولیدکننده هر روز با نوسانات قیمت اولیه روبرو است و نمی‌داند درج قیمت را به صورت هفتگی یا ماهانه باید تغییر دهد، گفت: مصوبه سازمان حمایت با اشکالات زیادی همراه است.

به گزارش بازارنیوز، براساس ابلاغیه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از اول دی ماه درج قیمت تولیدکننده بر روی شش گروه از کالا‌های مصرفی مردم درج خواهد شد.

براساس این تصمیم باید تمام تولیدکنندگان پودر لباسشویی، انواع آب میوه و آب معدنی، نوشابه گازدار، ماءالشعیر و نوشیدنی مالت پوشک بچه و دستمال کاغذی به همراه انواع لوازم خانگی کوچک و بزرگ قیمت تولیدکننده را برروی محصولات خود درج کنند.

ابلاغ این مصوبه درحالی انجام شده است که عمده تولیدکنندگان لوازم خانگی ضمن گلایه از عدم زیرساخت اجرایی شدن این تصمیم می‌گویند این موضوع به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

عباس هاشمی دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی در همین ارتباط با تسنیم می‌گوید: قیمت حجم زیادی از مواد اولیه مصرفی تولیدکنندگان متاثر از نوسانات نرخ ارز است، حتی فولادسازان و پتروشیمی نیز قیمت‌های محصولات خود را متناسب با قیمت‌های جهانی تعیین می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه تولیدکننده هر روز با نوسانات قیمت اولیه روبرو است و نمی‌داند درج قیمت را به صورت هفتگی یا ماهانه باید تغییر دهد، افزود: مصوبه سازمان حمایت با اشکالات زیادی همراه است. امروز حدود ۶۰ درصد تولیدکنندگان لوازم خانگی به صورت برون سپاری از ظرفیت‌های یکدیگر برای تکمیل سبد محصولات خود استفاده می‌کنند. این موضوع به هیچ عنوان در مصوبه درج قیمت تولیدکننده پیش بینی نشده است مشخص نیست در روند برون سپاری تولید لوازم خانگی چه میزان سود باید برای تولیدکننده و فرد سفارش دهنده لحاظ شود.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی تصریح کرد: نکته اینجاست قیمت تمام شده کالا در شهر‌های مختلف متفاوت است و همین امر بلاتکلیفی تولیدکنندگان را در درج قیمت تمام شده بیشتر می‌کند.

وی در پاسخ به اینکه علی رغم تأکید وزیر صنعت در عدم تغییر قیمت لوازم خانگی برخی از تولیدکنندگان به صورت خودسرانه اقدام به افزایش قیمت کرده‌اند، گفت: در حال حاضر بسیاری از واحد‌های تولیدی به دلیل عدم افزایش قیمت‌ها با زیان روبرو شده‌اند و درصورت ادامه این موضوع قادر به فعالیت نخواهند بود.

هاشمی به جلسات مختلف انجمن با وزارت صنعت برای اصلاح ایرادات مصوبه درج قیمت بر روی محصولات خانگی، گفت: همچنان در حال برگزاری جلسات هستیم و به هیچ نتیجه‌ای نرسیده ایم. درحال حاضر بازار لوازم خانگی با مصوبه درج قیمت تولیدکننده در بلاتکلیفی به سر می‌برد و مشخص نیست دولت چه سیاستی را می‌خواهد در این بخش اجرایی کند./تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: