bazarnews

کد خبر: ۱۰۰۷۱۲
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
هرچند بررسی روند حرکت بازار سرمایه در هفته جاری نسبت به هفته قبل نشان از صعود شاخص‌های این بازار دارد، اما باید گفت شاخص کل در این هفته به دلیل شرایط پرنوسانی که داشت، دو بار کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد را از دست داد و صعود‌های شاخص آنقدر پرقدرت نبود که بتواند کانال جدید را حفظ کند.

به گزارش بازارنیوز، بر اساس آمار کل معاملات بورس، ارزش کل معاملات در این بازار با ۱۹.۴۵ درصد افزایش از ۱۷۷ هزار و ۷۶۳ میلیارد ریال در هفته قبل تا رقم ۲۱۲ هزار و ۳۳۱ میلیارد ریال در هفته جاری افزایش یافت. همچنین حجم کل معاملات این بازار با صعودی ۲۹.۵۵ درصدی از ۲۴ هزار و ۶۸۹ میلیون سهم در هفته گذشته به ۳۱ هزار و ۹۸۴ میلیون سهم در هفته جاری رسید.

بازار بدهی عقب کشید

از میان پنج بازار اول سهام، بازار دوم سهام، بازار بدهی، بازار مشتقه و صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله ارزش معاملات فقط در بازار بدهی منفی بود. بر این اساس ارزش معاملات در بازار اول سهام رشدی ۲۵.۷۸ درصدی را تجربه کرد و از ۵۵ هزار و ۷۱۳ میلیارد ریال در هفته گذشته به ۷۰ هزار و ۷۶ میلیارد ریال در هفته جاری رسید. ارزش معاملات در بازار دوم سهام نیز از ۵۱ هزار و ۹۷۲ میلیارد ریال در هفته قبل با صعودی ۳۴.۰۸ درصدی به ۶۹ هزار و ۶۸۴ میلیارد ریال در هفته جاری رسید.

این درحالی است که ارزش معاملات در بازار بدهی ۱.۹۶ درصد کاهش یافت و از ۶۴۱۳ میلیارد ریال به ۶۲۸۷ میلیارد ریال رسید. ارزش معاملات در بازار مشتقه رشدی ۱۱۳.۱۸ را تجربه کرد و از ۲۲۳ میلیارد ریال در هفته گذشته به ۴۷۶ میلیارد ریال در هفته جاری رسید. این امار در صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله نیز صعودی بود؛ به طوریکه ارزش معاملات در این بازار رشدی ۳.۷۳ درصدی داشت و از ۶۳ هزار و ۴۴۲ میلیارد ریال در هفته قبل به ۶۵ هزار و ۸۰۸ میلیارد ریال در هفته جاری رسید.

صعود بی جان شاخص‌ها

هرچند شاخص کل و شاخص کل با معیار هم وزن در هفته جاری نسبت به هفته قبل روندی صعودی داشتند، اما این صعود بی جان بود و شاخص کل بورس نتوانست در کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد تثبیت شود. بر این اساس شاخص کل بورس با ۲.۸۲ درصد افزایش از یک میلیون و ۳۵۹ هزار واحد در هفته قبل به یک میلیون و ۳۹۷ هزار واحد در هفته جاری رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم وزن از ۳۵۷ هزار و ۷۶۵ واحد در هفته قبل به ۳۶۸ هزار و ۹۹ واحد در هفته جاری رسید که رشدی ۲.۸۹ درصدی را نشان می‌دهد.

/ایسنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: