bazarnews

کد خبر: ۱۰۰۷۵۱
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷
رئیس اتحادیه صنف تعمیرکاران لوازم خانگی کرج با اشاره به تحریم‌ها و تهیه قطعات از بازار آزاد گفت: وجود اجناس بی کیفیت در بازار باعث بروز مشکلات و شکایات زیادی از واحد‌های صنفی ما شده است.

به گزارش بازارنیوز، محمد فتحی با بیان اینکه ۷۵۰ واحد صنفی در کرج داریم، افزود: ۵۰ واحد نیز در دست اقدام برای کسب جواز هستند، البته تحریم‌ها و مشکلاتی اعم از بالا بودن کرایه مغازه و ... باعث شده است که تعدادی از واحد‌های صنفی جمع آوری کنند و کارگر همکاران دیگر شدند که در مجموع در ۲ سال گذشته حدود ۱۵۰ واحد کسب باطله داشتیم.

رئیس اتحادیه صنف تعمیرکاران لوازم خانگی کرج اظهار کرد: عمده مشکلات واحد‌های صنفی ما گرانی اجناس و بی کیفیت بودن آن است. با توجه به اینکه شهروندان ما حدود ۱۵ تا ۲۰ سال قبل یک لوازم خانگی اعم از یخچال، ماشین لباسشویی یا ... را به مبلغ ۵ میلیون تومان خریداری کردند و امروز فقط قیمت یک قطعه آن معادل ۵ میلیون تومان است، این موضوع همکاران ما را دچار مشکل کرده است.

فتحی اضافه کرد: شهروندان به جرم بی کیفیت بودن جنس از همکاران ما شکایت می‌کنند و متاسفانه اداره تعزیرات هم در راستای حمایت از مصرف کننده باعث بروز مشکلات و تشکیل پرونده برای واحد صنفی ماست و دنبال بی کیفیت بودن اجناس نیست. بار‌ها راجع به این موضوع پیگیری و صحبت کردیم، اما کسی پاسخگو نبوده است.

رئیس اتحادیه صنف تعمیرکاران لوازم خانگی کرج با اشاره به افزایش نرخ ارز که باعث کاهش قدرت خرید مردم شده افزود: این روند برای تعمیرکاران ما هم‌مشکل ایجاد کرده است. قیمت‌ها نسبت به ۱۰ سال قبل تا حالا حداقل ۱۰۰ درصد افزایش داشته که سرسام آور بوده، هیچ کنترلی نبوده و حق مردم و مصرف کننده پایمال شده است.

فتحی گفت: هر کسی به هر قیمتی بوده جنس را وارد کرده و در بازار آزاد فروخته است، چون شرکت‌ها تحریم هستند همه قطعات در بازار آزاد تهیه می‌شود وهمین باعث بروز مشکلات زیادی بوده است، تاجران اجناس درجه یک، ۲ و درجه ۳ به بازار وارد کردند، از طرفی مشتری از جنس و کیفیت آن اطلاعاتی ندارد، فقط قیمت می‌گیرد و این تفاوت قیمت درجه یک و ۳ هم معضل دیگری است که باعث ایجاد مشکل بین همکاران ما و مشتریان شده است

فتحی گفت: هر کسی به هر قیمتی بوده جنس را وارد کرده و در بازار آزاد فروخته است. چون شرکت‌ها تحریم هستند همه قطعات در بازار آزاد تهیه می‌شود وهمین باعث بروز مشکلات زیادی بوده است. تاجران اجناس درجه یک، ۲ و درجه ۳ به بازار وارد کردند، از طرفی مشتری از جنس و کیفیت آن اطلاعاتی ندارد، فقط قیمت می‌گیرد و این تفاوت قیمت درجه یک و ۳ هم معضل دیگری است که باعث ایجاد مشکل بین همکاران ما و مشتریان شده است.

بیشتر شکایات ما از واحد‌های بدون جوازی است که در سایت‌ها و فضای مجازی فعالیت می‌کنند
وی با اشاره به اینکه این مسائل باعث شده واحد‌های صنفی ما مدام‌درگیر شکایت باشند، افزود: از طرفی، چون تاجر اجناس چینی درجه یک، دو و سه را وارد کرده مغازه دار هم گاهی درجه ۳ را به عنوان درجه یک می‌فروشد و در نهایت این‌معضلی برای ما می‌شود، چرا که کیفیت اجناس پایین و در نتیجه زود خراب می‌شود.

رئیس اتحادیه صنف تعمیرکاران لوازم خانگی کرج اظهار کرد: برای حل این معضل جلسه‌ای در سازمان و مجمع امور صنفی داشتیم و به دادسرای عمومی، اماکن و تعزیرات حکومتی شکایت داشتیم.

فتحی اضافه کرد: البته بیشتر شکایت‌های ما از واحد‌هایی است که جواز کسب ندارند و در سایت‌ها و فضای مجازی فعالیت می‌کنند و قیمت‌های گزافی هم از مردم می‌گیرند.

نارضایتی مردم از این نوع تعمیرکاران باعث نارضایتی همشهریان شده و فکر می‌کنند این‌ها جواز کسب دارند و بابت نارضایتی به اتحادیه یا تعزیرات مراجعه می‌کنند، بعد متوجه می‌شویم که این‌ها جواز کسب ندارند و غیرقانونی کار می‌کنند

وی در تشریح این موضوع گفت: نارضایتی مردم از این نوع تعمیرکاران باعث نارضایتی همشهریان شده و فکر می‌کنند این‌ها جواز کسب دارند و بابت نارضایتی به اتحادیه یا تعزیرات مراجعه می‌کنند، بعد متوجه می‌شویم که این‌ها جواز کسب ندارند و غیرقانونی کار می‌کنند.

فتحی با بیان اینکه از نماینده دادستان درخواست رسیدگی به این موضوع را کردیم گفت:، اما پیگیری و همکاری نشده و شهروندان از این معضل و روند آسیب و خسارت زیادی می‌بینند. گا‌ها این موضوع و ورود افراد بی هویت و منجر به دزدی از منازل آن‌ها شده است.

وی در ادامه افزود:، چون جواز و مکان‌مشخصی هم ندارند که پیگیری و شکایت شود اجناس بنجل و بی کیفیت برای تعمیرات می‌آورند که در نهایت برای همکاران ما باعث دردسر می‌شود. امیدواریم مسئولان در این حوزه بیشتر رسیدگی کنند تا همکاران ما و مردم متحمل آسیب و خسارت نشوند.

فقط اطلاعات واحد‌های صنفی جوازدار و تحت پوشش اتحادیه در سامانه ۱۱۸ وارد شده است
رئیس اتحادیه صنف تعمیرکاران لوازم خانگی کرج در خصوص نحوه شناسایی و تشخیص واحد‌های جواز دار برای مردم گفت: برای این کار از سال گذشته، اطلاعات صحیح و به روز واحد‌های صنفی را در سامانه ۱۱۸ قرار دادیم. قبلا نظارت دقیق و اطلاعات درستی از واحد‌ها وجود نداشت و ورود افراد فاقد صلاحیت فنی و فاقد جواز کسب در بازار لوازم خانگی که شماره تلفن و تماس آن‌ها در سامانه ۱۱۸ وجود داشت، به معضل بزرگی تبدیل شده بود.

فتحی با اشاره به شکایت‌های متعددی که به دنبال این روند ایجاد می‌شد، اضافه کرد: با پیگیری اعضای هیات مدیره و همچنین اتاق اصناف، رسیدگی به این موضوع در دستور کار دستگاه‌های نظارتی قرار گرفت و در حال حاضر هیچ شماره‌ای از واحد‌های غیرمجاز و بدون جواز کسب در سامانه ۱۱۸ وجود ندارد و فقط شماره واحد‌های مجاز و تحت پوشش اتحادیه در سامانه وجود دارد.


/بازار

برچسب ها: لوازم خانگی ، قطعات ، کرج
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: