bazarnews

کد خبر: ۱۰۰۷۵۷
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰
رئیس اتاق مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در نشست بررسی همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران با کشور‌های حوزه قفقاز و فدراسیون روسیه، این منطقه را بازار بزرگ اقتصادی ایران دانست.

به گزارش بازارنیوز به نقل از اتاق ایران، رئیس اتاق مشترک ایران و جمهوری آذربایجان گفت: یکی از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی ایران، تقویت و توسعه روابط با کشورهای همسایه بوده، همچنان که امروز شاهد نگاه ویژه دولت ایران به ارتباط با همسایگان هستیم. در این میان کشورهای حوزه قفقاز از اهمیت ویژه‌ای برای ایران برخوردار است.

حسین پیرموذن در نشست بررسی همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران با کشورهای حوزه قفقاز و فدراسیون روسیه، تصریح کرد: در میان همسایگان شمالی، جمهوری آذربایجان با وجود ۳۷۰ کیلومتر مرز مشترک با ایران و با توجه به اشتراکات سیاسی و فرهنگی فراوان با ایران، همکاری پایدار دوجانبه موجب تقویت و رشد اقتصادی دو کشور خواهد شد.

پیرموذن ادامه داد: مجموع حجم تجارت دو کشور در ۱۱ ماهه نخست سال جاری میلادی ۳۹۰ میلیون دلار بوده که سهم صادرات ایران ۳۵۱ میلیون دلار و سهم واردات ایران از آذربایجان ۳۹ میلیون دلار و تراز تجاری دو کشور ۳۱۲ میلیون دلار به نفع ایران می‌باشد.

وی افزود: ایران در بین شرکای تجاری آذربایجان جایگاه سوم را به خود اختصاص داده و در بین کشورهای تامین کننده آذربایجان رتبه هشتم را دارد.

پیرموذن خاطرنشان کرد: عمده‌ترین منابع درآمدی جمهوری آذربایجان بعد از نفت و گاز، موقعیت ترانزیتی آن بوده که بخش عمده ای از آن در مسیر کریدور شمال-جنوب به ایران گره خورده است. خوشبختانه در مسیرهای ترانزیت و صادرات و گذرگاه های ۴گانه رسمی بین دو کشور هیچ محدودیتی ایجاد نشده بلکه شاهد افزایش ترانزیت نسبت به سال های گذشته از گذرگاه های آستارا و بیله سوار هستیم، همچنین صادرات ایران به آذربایجان نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش ۳۳ درصدی را نشان میدهد.

رئیس اتاق مشترک ایران و آذربایجان در ادامه ضمن تقدیر از تلاش‌های سفیر ایران در باکو گفت در آینده نزدیک شاهد افزایش همکاری‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و تجاری دو کشور خواهیم بود.

/بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: