bazarnews

کد خبر: ۱۰۰۸۱۶
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان گیلان با اشاره به اینکه ۸۵ درصد محصولات کشاورزی ایران به اوراسیا از طریق مرز آستارا انجام می‌شود، گفت: کنترل‌ها در مرز دقیق است.

به گزارش بازارنیوز، محمد ابراهیم محمدی پیش از ظهر یکشنبه در حاشیه بازدید از پست قرنطینه نباتی سازمان جهاد کشاورزی گیلان در آستارا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در گیلان دو پست قرنطینه خارجی در مرز آستارا و انزلی داریم، اظهار کرد: عمده محصولاتی که از کشور روسیه وارد ایران می‌شود معمولاً چوب و غلات است.

وی با اشاره به اینکه عمده محصولاتی که ایران به خارج از کشور از طریق مرز آستارا صادر می‌کند بیشتر سبزی، سیفی جات و انواع میوه در فصل‌های مختلف است، افزود: در حال حاضر ما صادرات کیوی داریم و در همین فصل کاهو، فلفل دلمه، محصولات گلخانه‌ای و بادمجان از استان‌های مختلف کشور وارد آستارا شده و از این مرز به کشور‌های اوراسیا صادر می‌شود.

محمدی با تاکید بر اینکه ۸۵ درصد محصولات کشاورزی ایران به کشور‌های اوراسیا از طریق مرز‌های آستارا صادر می‌شود، گفت: وظیفه ما این است که از محصولات کشاورزی که در باغات استان و منطقه تولید می‌شود بازدید داشته و به دقت همه آن‌ها را تحت کنترل داشته باشیم.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان گیلان با بیان اینکه محصولات کشاورزی تولید شده در استان گیلان تحت نظارت کلینیک‌های تخصصی گیاه پزشکی ما هستند، اظهار کرد: گواهی بهداشتی که برای محصولات صادر می‌شود بعد از تأیید و پر شدن فرم شماره یک انجام شده و ما می‌توانیم برای محصولات کشاورزی گواهی بهداشتی صادر و برای کشور‌های مقصد اوراسیا از جمله آذربایجان و گرجستان نیز صادر کنیم.

وی با اشاره به اینکه اگر محموله از سایر استان‌های کشور وارد مرز آستارا شود، در همان استان کنترل‌های لازم صورت گرفته و فرم شماره یک توسط کلینیک‌های گیاه پزشکی استان‌های مبدأ تولید و به درخواست کشور‌های اوراسیا انجام می‌شود، گفت: در مرز آستارا نیرو‌های مستقر قرنطینه نباتی فقط عمل فک پلمپ را نیز انجام می‌دهند.

برگشت محصولات کشاورزی از روسیه به دلیل استفاده از سموم ثبت نشده بود

محمدی، ادامه داد: بعد از فک پلمپ گواهی بهداشت محصول صادراتی ایران صادر شده و محموله کشاورزی صادراتی به کشور‌های مقصد صادر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در چند ماه اخیر مشکلاتی در رابطه با محصولات صادراتی ایران به اوراسیا پیش آمده است که عمدتاً بحث آن‌ها گواهی بهداشت نبود و مشکل گواهی سلامت محصول و باقی مانده سموم، فلزات سنگین، آفت کش‌ها و نیترات مدنظر کشور‌های صادر شده محصول بود، اظهار کرد: روسیه از جمله کشور‌هایی است که محصولات کشاورزی ایرانی به آنجا صادر شده بود و آن‌ها آفت کش‌هایی را مطرح می‌کردند که در کشور روسیه ثبت نشده بود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، تصریح کرد: باقیمانده سم بر روی محصولات کشاورزی ایران به هیچ وجه مورد بحث طرفین نبود.

محمدی، گفت: روسیه چهار مورد آفت کش را مطرح کرد که در این کشور ثبت نشده بود و این در صورتی است که این آفت کش‌ها در ایران ثبت شده و کشور‌های اتحادیه اروپا ثبت شده و استفاده می‌شود.

محمدی، افزود: دلیل اصلی مشکلات به وجود آمده این است که وقتی یک سم و افت کش محصول کشاورزی در یک کشوری ثبت نشود و حتی اگر باقی مانده آن در حد مجاز هم نباشد از نظر آن کشور دچار مشکل است.

وی، افزود: بنابراین، چون این سموم به کار برده شده در محصولات کشاورزی ایران در آنجا ثبت نشده‌اند، مقدار کمی از آن هم حتی در حد استاندارد در محصول کشاورزی دیده شود امکان دارد از نظر آن‌ها این محصول قابلیت استفاده را نداشته باشد./مهر

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: