bazarnews

کد خبر: ۱۰۰۸۲۴
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۰
روسیه با وجود این که در توافق اوپک پلاس از سهمیه افزایش تولید نفت بالاتری برخوردار است، در دسامبر موفق نشد تولیدش را افزایش دهد.

به گزارش بازارنیوز، در حالی که دو روز دیگر نشست وزیران اوپک پلاس برای بازبینی سیاست تولید نفت در شرایط ادامه شیوع واریانت امیکرون برگزار می شود، عدم رشد تولید روسیه منعکس کننده محدودیتهای این گروه برای افزایش عرضه در صورت ادامه روند احیای تقاضاست. عربستان سعودی، عراق و امارات متحده عربی می‌توانند تولید نفتشان را افزایش دهند اما تولیدکنندگان دیگر مانند آنگولا، نیجریه و کویت برای عمل به سهمیه تولیدشان به سختی تقلا می کنند.

طبق آمار مقدماتی وزارت انرژی روسیه، شرکتهای روسی در دسامبر ۴۶.۱۱ میلیون تن نفت خام و میعانات تولید کردند که معادل ۱۰.۹۰۳ میلیون بشکه در روز با در نظر گرفتن نرخ تبدیل ۷.۳۳ بشکه به ازای هر تن است.

ارزیابی پایبندی روسیه به توافق اوپک پلاس دشوار است زیرا آمار رسمی تولید به صورت کلی منتشر می شود و شامل میعانات است که جزء محدویت عرضه نمی شود. اگر تولید میعانات مانند نوامبر ۹۳۰ هزار بشکه در روز باشد، تولید روزانه نفت حدود ۹.۹۷۳ میلیون بشکه خواهد بود که حدود ۳۷ هزار بشکه پایین سهمیه دسامبر است.

مقامات شرکتهای لوک اویل و گازپروم اظهار کردند: تا این اواخر روسیه تولیدش را با احیای فعالیت چاههایی که در بهار سال ۲۰۲۰ متوقف شده بودند، افزایش داده بود اما اکنون رشد بیشتر تولید عمدتا مربوط به چاه‌هایی است که به تازگی حفاری شده اند.

اوپک پلاس چهارم ژانویه برای صحبت درباره برنامه‌های تولید برای فوریه دیدار می کند در حالی که ابهامات مربوط به شیوع واریانت امیکرون به قوت خود باقی مانده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه در مصاحبه با آر بی سی نیوز در ۲۹ دسامبر در پاسخ به این که آیا شیوع امیکرون می تواند افزایش تولید اوپک پلاس را به تاخیر بیازندازد، گفت: ما وضعیت را زیر نظر داریم و می بینیم بازار چگونه رفتار می کند.


/ایسنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: