bazarnews

کد خبر: ۱۰۰۸۳۶
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۷
مردان با بالا رفتن سن لجباز می‌شوند و این در حالی است که پیش از این هم رجب طیب اردوغان پیش از این هم به سختی قابل انعطاف بود. او در طول قدرت ۱۹ ساله خود در ترکیه، ابتدا به عنوان نخست وزیر و سپس رییس‌جمهوری، هزاران نفر از مخالفان و منتقدان خود را زندانی کرده است.

به گزارش بازارنیوز، افسران ارتش سکولار، معترضان، فعالان کرد و اعضای جنبش مذهبی گولن اردو، گروه‌های جامعه مدنی، رسانه‌های مستقل و قوه قضاییه را یا ساکت و یا پاکسازی کرده است. با هر چالشی که او جان سالم از آن به در می‌برد – اعتراضات پارک گزی در سال ۲۰۱۳، تلاش برای کودتا در سال ۲۰۱۶ – خودکامگی اردوغان افزایش یافته است. مشاوران عاقل او سمت‌های خود را ترک کرده‌اند و او را در محاصره اقوام و افراد بله قربان‌گو رها کرده‌اند.

رهبر قدرتمندی مانند اردوغان، توانایی این را دارد تا صدا‌هایی را که نمی‌خواهد بشنود خاموش کند. اما نمی‌تواند آرزو کند واقعیتی که در حال وقوع است محو شود. از ماه سپتامبر، او در تلاش است تا از اصول اقتصاد سرپیچی کند که هیچ حق وتویی بر روی آن‌ها ندارد. از آنجایی که برخی از اقتصاد‌های نوظهور، نرخ بهره را برای مبارزه با تورم افزایش دادند، ترکیه جهت حرکت خود را عوض کرد. علیرغم اینکه نرخ تورم این کشور در ماه نوامبر به بالای ۲۱ درصد رسید، اردوغان رییس بانک مرکزی را تحت فشار قرار داد تا نرخ بهره را با ۵ درصد کاهش به ۱۴ درصد برساند آن هم با این باور مضحک که نرخ‌های بالاتر به جای مبارزه با تورم باعث آن می‌شود. در پاسخ، مردم ترکیه سپرده‌های خود را از لیر به دلار و یورو تبدیل کردند. این مساله هم به بحران ارزی دامن زد و در نتیجه آن ارزش لیر کاهش یافت تا جایی هر دلار از هشت لیر در ماه اوت به ۱۸ لیر در اواخر دسامبر رسید.

در گذشته ممکن بود این مساله اردوغان را مستقیما بترساند؛ اما الان از آن نمی‌ترسد. در بیستم دسامبر، او طرح عجیبی برای جذب سپرده‌گذاران اعلام کرد. اگر مردم ترکیه حداقل سه ماه پول خود را به صورت لیر پس‌انداز کنند، خزانه‌داری هر گونه ضرر ناشی از کاهش بیشتر ارز را به آن‌ها (به لیر) جبران می‌کند. پس از آن، ارزش لیر برای مدت کوتاهی افزایش یافت و این به اردوغان احساس پیروزی بخشید. اما طولی نکشید که بار دیگر ارزش لیر روند نزولی در پیش گرفت.

مقامات معتقدند که مردم ترکیه از زمان اعلام این خبر، حدود ۳ میلیارد دلار به سپرده‌های لیره‌ای تحت حمایت ارز منتقل کرده‌اند. اما مدت آن بسیار کوتاه بود. عامل اصلی مداخله بانک‌های مرکزی و دولتی ترکیه بود که طی دو روز حدود ۷ میلیارد دلار لیر خریداری کرده‌اند. اگرچه که سرعت خرید بسیار ناپایدار است. زمانی که متوقف شود، طرح باید بتواند روی پای خود بایستد. مردم ترکیه ممکن است تصمیم بگیرند که با ترفند اردوغان همراهی کنند، اما به احتمال زیاد چنین نخواهند کرد.

/خبرآنلاین

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: