bazarnews

کد خبر: ۱۰۰۹۰۴
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۰
با توجه به آنکه مسکن سهم بسزایی در سبد هزینه خانوار‌های کم درآمد دارد، استفاده از ظرفیت تعاونی‌های مسکن در ساخت و تامین مسکن ارزان قیمت می‌تواند به عنوان یک راهکار موثر از سوی دولت دنبال شود.

به گزارش بازارنیوز، مسکن نقش بسزایی در زندگی بسیاری ازخانواده‌ها دارد و به لحاظ تأثیرگذاری در سبد هزینه خانوار‌های کم درآمد به ویژه دهک‌های متوسط و پایین جامعه که جزو حداقل بگیرانند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گفته کارشناسان بخش تعاونی می‌تواند به عنوان یک راهکار موثر برای کاهش مشکل مسکن در کشور مورد توجه قرار گیرد.

از جمله مزیت‌های تعاونی‌های مسکن این است که با تامین مسکن به قیمت تمام شده و بدون سود، واحد‌های مسکونی را ارزان‌تر از سایر بخش‌ها حتی انبوه سازان در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند و از این جهت نقش موثری در تامین مسکن اقشار محروم و کم درآمد ایفا می‌کنند.

شرکت‌های تعاونی مسکن با هدف تأمین مسکن طبقه کم درآمد جامعه تشکیل می‌شوند و در دو قالب مسکن متعارف و مسکن مهر برای افرادی که غیر از شیوه تعاونی امکان خانه دار شدن ندارند، فعالیت می‌کنند.

مهدی مسکنی ـ معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ از ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی توسط تعاونی‌ها در چهار سال آینده خبر می‌دهد.

وی تعاونی‌ها را بازوی قدرتمند اقتصاد کشور دانسته و می‌گوید: بسیاری از مناسبات اقتصادی باید حول محور تعاونی‌ها شکل بگیرد و با ترویج فرهنگ تعاون و برندسازی، بخش تعاون در کشور جان تازه‌ای می‌گیرد.

به گفته مسکنی، بخش تعاون کشور با همگرایی، تشکیل اتحادیه‌ها و شبکه سازی تعاونی‌ها رشد و گسترش پیدا می‌کند.

ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی توسط تعاونی‌ها

بهمن عبدالهی ـ رئیس اتاق تعاون ایران ـ با تاکید بر لزوم بهره برداری دولت از ظرفیت‌های بخش تعاون، می‌گوید: اگر دولت از ظرفیت تعاونی‌های مسکن استفاده کند بخش اعظمی از مشکلات مسکن مرتفع می‌شود.

وی از بخش مسکن به عنوان یکی از ظرفیت‌های بزرگ تعاون نام برده و می‌گوید: با توجه به آنکه دولت تعهد ساخت یک میلیون واحد مسکونی را داده می‌توان از این ظرفیت به نحو شایسته بهره برداری کرد.

به گفته رئیس اتاق تعاون ایران، در دولت‌های قبل بالغ بر دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر احداث شده که یک سوم این واحد‌ها توسط تعاونی‌های مسکن مهر ساخته شده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار از جمع‌آوری اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌ها در زمستان ۱۳۹۹ و سهم بخش تعاون در این زمینه، تعداد کل واحد‌های مسکونی تعیین شده در پروانه‌های ساختمانی ۱۴۳ هزار و ۹۳۰ واحد است که سهم بخش تعاون از این میزان ۲۹۴۸ واحد بوده و رقمی معادل دو درصد را شامل می‌شود.

در حال حاضر سهم تعاونی‌ها در تولید مسکن زیر ۱۰ درصد پیش بینی می‌شود در حالی که این بخش از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالایی برای ساخت و تامین مسکن برخوردار است.

یافته‌ها نشان می‌دهد که علی‌رغم آن که تعداد پروانه‌های ساختمانی صادره برای تعاونی‌های مسکن رقم نسبتا کوچکی است، اما نسبت تعداد واحد‌های مسکونی تعاونی‌های مسکن در ساختمان رقم بالایی را نشان می‌دهد.

بر اساس آخرین آمار‌ها بیش از ۸۴۲ هزار واحد مسکونی توسط تعاونی‌های مسکن مهر تحویل شده و میزان تحویل واحد‌ها در دولت قبل از ۱۴ درصد به ۹۲ درصد افزایشی داشته است.
/ایسنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: