bazarnews

کد خبر: ۱۰۰۹۳۹
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۰
تورم سالیانه در ترکیه تا ۳۶.۱ درصد افزایش‌یافته و پیش‌بینی می‌شود در صورت ادامه سیاست پولی دولت، تا فصل بهار به ۵۰ درصد برسد.

به گزارش بازارنیوز به نقل از رویترز، تورم سالیانه در ترکیه تا ۳۶.۱ درصد افزایش‌یافته است، یعنی بالاترین رقم طی ۱۹ سال حاکمیت رجب طیب اردوغان به‌عنوان رئیس‌جمهور ترکیه. افزایش تورم عمق بحران ارزی در ترکیه طبق سیاست کاهش نرخ بهره اردوغان را نشان می‌دهد.
اطلاعات مؤسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد قیمت مصرف‌کننده در این کشور تنها در ماه دسامبر ۱۳.۵۸ درصد افزایش داشته و بیش‌از پیش بر درآمد و پس‌انداز مردم ترکیه در بحبوحه آشفتگی‌های اقتصادی آسیب رسانده است.
تورم سالیانه در ترکیه از پیش‌بینی ۳۰.۶ درصد رویترز فراتر رفته و بیشتر آن مربوط به بالا رفتن هزینه حمل‌ونقل و مواد غذایی می‌شود.
ارزش لیر ترکیه ۴۴ درصد در ۲۰۲۱ به‌خاطر سیاست بانک مرکزی در کاهش نرخ بهره سقوط کرد. طبق طرح اقتصادی اردوغان، اعتبار و صادرات بر ثبات ارزی و قیمت‌ها اولویت دارد.

هر دلار آمریکا در ساعت ۱۷:۳۴ به وقت گرینویچ ۱۳.۰۷۹۰ لیر ترکیه معامله می‌شد.
برخی اقتصاددان‌ها پیش‌بینی می‌کنند در صورت ادامه سیاست پولی دولت، تورم در ترکیه تا فصل بهار به ۵۰ درصد می‌رسد. گلدمن ساچز تخمین می‌زند تورم در ۲۰۲۲ بالاتر از ۴۰ درصد باشد.
ترکیه در حال حاضر ازنظر نرخ تورم، در رتبه هشتم جهان قرار دارد.
لیر ترکیه در ۲۰۲۱ بدترین عملکرد خود را طی ۲ دهه گذشته ثبت کرد و تورم سالیانه به بالاترین رقم از ۳۷ درصد در سپتامبر ۲۰۰۲ رسید، یعنی ۲ ماه قبل‌از به قدرت رسیدن حزب اردوغان.
تمرکز اردوغان بر اطلاعات تجاری است که نشان می‌دهد صادرات این کشور یک‌سوم در ۲۰۲۱ افزایش‌یافته و به ۲۲۵ میلیارد دلار رسیده‌است.
اردوغان ضمن ابراز ناراحتی در مورد نرخ بالای تورم قول داده هر چه زودتر تورم را تک‌رقمی کند.
بانک مرکزی ترکیه جهت حمایت از ارز ملی و جبران ذخایر خالی‌شده، اعلام کرد از صادرکنندگان می‌خواهد ۲۵ درصد از درآمد خود به ارز‌های خارجی را در ازای لیر به بانک مرکزی بفروشند./برنا

برچسب ها: تورم ترکیه ، ترکیه ، لیر
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: