bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۰۱۶
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
رئیس کانون صرافان گفت: کانون صرافان و بانک مرکزی به منظور ممانعت از سودجویی دلالان از ارز مسافرتی در حال برنامه‌ریزی برای پرداخت ارز مسافری صرفا با پول ملی کشور مقصد هستند.

به گزارش بازارنیوز، در هفته‌های گذشته شکاف میان نرخ بازار آزاد و صرافی ملی، توانست صف‌های طولانی مقابل صرافی‌‎ها تشکیل دهد.

سرمنشاء این نوسانات به برخی دلالان مجازی بازار فردایی ارز باز می‌گشت که بدون اطلاعات دقیق و اخبار موثق، به پیشگویی درباره احتمال استمرار تحریم‌ها پرداختند و اقدامات آن‌ها موجب شد که بازار ارز تحت تأثیر سیگنال‌های نادرست، بار دیگر ملتهب شود.

اما دیری نگذشت که بازار کاملا متوجه این التهابات کاذب و سفته‌بازانه شد و به همین خاطر در روز‌های گذشته دلار روند رو به آرامشی را تجربه کرد و مجددا به کانال ۲۹ هزار تومان بازگشت. البته تشدید برخورد‌ها با نوسانگیران ارزی و مسدود شدن کانال‌های سینگال‌دهی نیز به نوبه خود توانست در بسته شدن دست سوداگران نقش بسزایی ایفا کند.

پرداخت ارز مسافری صرفا با پول ملی کشور مقصد

احمد نوایی لواسانی رئیس کانون صرافان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه در حال حاضر تأمین و تخصیص ارز برای مسافران سفر‌های خارجی به سهولت انجام می‌شود، گفت: با این وجود، کانون صرافان با همکاری مشترک بانک مرکزی در حال تدوین برنامه‌ای در جهت ساماندهی اختصاص ارز به مسافران است.

لواسانی با بیان اینکه در حال تدوین سازوکاری هستیم تا به مسافران ایرانی، ارزی به غیر از یورو و دلار تخصیص دهیم، گفت: هم اکنون بسیاری از مسافران ایرانی به مقاصدی سفر می‌کنند که در آن کشور نیازی دلار و یورو برای مخارج خود ندارند.

مزیت پرداخت ارز کشور مقصد به مسافران

وی با بیان اینکه در سازوکار جدید به هر مسافر ارز ملی مخصوص همان کشور مقصد، پرداخت خواهد شد، گفت: مزیت این مسئله در این است که هم مسافران در کشور مقصد نیازی به تبدیل دلار‌های خود به ارز ملی کشور خارجی ندارند و هم اینکه این سازوکار تقاضای غیرضروری برای منابع دلاری و یورویی داخلی را نیز کاهش می‌دهد.

رئیس کانون صرافان با بیان اینکه به طور مثال اکنون نیازی نیست به مسافران ترکیه یا عراق دلار و یورو پرداخت شود، خاطرنشان کرد: مسئول تامین ارز‌های کشور‌های مذکور با بانک مرکزی است و در این زمینه کانون صرافان پیگیری‌ها و مشاوره‌های لازم را به این بانک ارائه داده است.

/تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: