bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۰۲۱
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
قبل از صادرات، قیمت دام زنده کیلویی ۵۲ هزار تومان بود که این عدد بعد صادرات به ۵۶ هزار تومان رسید. یعنی حدود ۴۰۰۰تومان افزایش داشته است. این ٤٠٠٠ تومان نباید منجر به افزایش ۲۰ تا ۳۰هزارتومانی قیمت گوشت شود.

به گزارش بازارنیوز، مدیر عامل اتحادیه مرکزی دام سبک از توقف صادرات دام خبر داد.

افشین صدر دادرس در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود صادرات دام منجر به افزایش قیمت گوشت گوسفندی در بازار شده و آیا نظارتی بر صادرات وجود ندارد تا به بازار داخلی آسیبی نرسد؟ گفت:به نظر می‌رسد تبلیغات دلالان و واسطه گران بیشتر از قدرت دامداران است.

وی ادامه داد: تاکنون ٢٠٠٠ راس دام به کردستان عراق صادر شده و غیر از آن صادراتی صورت نگرفته است. امروز هم به ما خبر رسید که متاسفاته جلوی صادرات را گرفته اند. یعنی جوسازی عده‌ای دلال و واسطه گر منجر به توقف صادرات شد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور افزود: از اول آذر دام‌ها را به تدریج از دامداران خریداری کردیم. دام‌ها به قرنطینه رفته اند. بیش از ۵۰روز است که دام در قرنطینه است. برای آن هزینه شده و هزینه‌های دامپزشکی پرداخت شده است. از آن طرف هم از کشور‌های خارجی که بازار هدف بودند پیش پرداخت‌ها گرفته و قرارداد بسته شده است. حالا نمی‌دانیم با این توقف صادرات چگونه باید به طرف خارجی و دامدار جواب دهیم.


وی تصریح کرد:۱۰میلیون راس دام مازاد در کشور داریم که صادرات ٢٠٠٠ راس در مقابل آن عددی نیست. این دام‌ها باید جذب شوند. کسانی که در این زمینه برنامه‌ریزی می‌کنند به این موضوع توجهی ندارند که اگر این دام‌های مازاد از کشور خارج نشوند تولید کننده ضربه می‌خورد و سال آینده دامی نخواهیم داشت.

دادرس در ادامه گفت: قبل از صادرات، قیمت دام زنده کیلویی ۵۲ هزار تومان بود که این عدد بعد صادرات به ۵۶ هزار تومان رسید. یعنی حدود ۴۰۰۰تومان افزایش داشته است. این ٤٠٠٠ تومان نباید منجر به افزایش ۲۰ تا ۳۰هزارتومانی قیمت گوشت شود.

وی در پایان گفت:وقتی دامدار دامش را صادر نکرد و دام بر روی دستش ماند دلالان به هر قیمتی که تعیین کنند دامدار مجبور به فروش است. آن‌ها دام را از دامدار ارزان می‌خرند و به مصرف کننده با هر قیمتی که می‌خواهند می‌فروشند./ایسنا

برچسب ها: صادرات دام ، گوشت ، دام
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: