bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۰۷۶
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰
از آغاز پرداخت تسهیلات به واحد‌های صادراتی، یعنی خرداد ١٣٩٩ تا آخر آبان، نزدیک به ۴۵ درصد متقاضیان موفق به دریافت این تسهیلات شدند و تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی بیشترین تسهیلات را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش بازارنیوز، در هشت ماهه امسال بیش از ۲۸۳۵ میلیارد تومان تسهیلات در قالب ۱۴۹ فقره به واحد‌های صادراتی پرداخت شده است. البته در این مدت ۲۲۰ مورد ثبت نام برای دریافت این نوع تسهیلات انجام شده بود که یعنی حدود ۶۷.۷ درصد متقاضیان در این مدت موفق به دریافت تسهیلات شدند.

بر اساس جزئیات اطلاعات که در هفت ماهه امسال منتشر شده نیز، از بین استان‌ها، تهران بیشترین تسهیلات واحد‌های صادراتی را به خود اختصاص داده است. در مورد استان‌هایی که کمترین تسهیلات را دریافت کردند نیز باید گفت که از بین استان‌ها، شش استان شامل اردبیل، خراسان شمالی، ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران هیچ تسهیلاتی دریافت نکردند.

البته اطلاعات مربوط به تسهیلات به واحد‌های صادراتی از آغاز اعطای آن یعنی خرداد ١٣٩٩ تا آخر آبان امسال هم منتشر شده که نشان می‌دهد در این مدت بیش از ۴۰۸۸ میلیارد تومان در قالب ۲۲۳ فقره پرداخت شده است.

طی مدت یاد شده ۵۰۰ فقره ثبت نام برای دریافت این تسهیلات انجام شده بود که ۲۸۴ مورد از آن‌ها برای دریافت بیش از ۵۷۶۵ میلیارد تومان به بانک‌ها معرفی شدند، اما ۲۲۳ فقره تسهیلات به واحد‌های صادراتی پرداخت شد، یعنی حدود ۴۴.۶ درصد متقاضیان موفق به دریافت این تسهیلات شدند.

جزئیات اطلاعات منتشر شده در هفت ماهه امسال نیز نشان می‌دهد که از خرداد سال گذشته تا مهر امسال، تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی بیشترین تسهیلات را دریافت کردند، اما به شش استان اردبیل، خراسان شمالی، ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران هیچ تسهیلاتی اختصاص نیافته است.

جزئیات نحوه پرداخت تسهیلات صادراتی

بر اساس گزارش معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در راستای هدایت منابع برای تحقق اهداف صادراتی و همچنین تسهیل و تسریع در فرآیند پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به واحد‌های تولیدی –صادراتی، سامانه یکپارچه اعطای تسهیلات بسته موصوف از محل منابع صندوق توسعه ملی و تلفیق منابع بانک‌های عامل طرف قرارداد در سایت بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت به آدرس www.behinyab.ir راه‌اندازی شده است. این اقدام برای صادارت محصولات اولویت دار به کشور‌های هدف انجام شده است.

درخواست متقاضیان پس از ثبت در سامانه مذکور، به صورت خودکار مورد پردازش قرار گرفته و پس از تایید به یکی از بانک‌های عامل (توسعه صادرات ایران، صنعت و معدن، توسعه تعاون، خاورمیانه، کار آفرین، تجارت، ملی ایران، رفاه کارگران، صادرات ایران، بانک مشترک ایران و ونزوئلا، کشاورزی و پارسیان) جهت تصویب و پرداخت تسهیلات ارسال خواهد شد. منابع در نظر گرفته شده برای تسهیلات بسته موصوف بصورت تلفیقی به نسبت ۵۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی و ۵۰ درصد منابع بانک عامل بوده و نرخ سود تسهیلات به صورت میانگین نرخ سود تسهیلات صندوق توسعه ملی و نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار است.

اولویت‌های اعطای تسهیلات براساس اولویت‌های کالایی، اولویت‌های کشوری، واحد‌های تولیدی-صادارتی، اشخاص حقوقی، صادرکنندگان کالا از طریق توسعه زنجیره ارزش در صنایع منتخب و محصولات کشاورزی در نظر گرفته شده است.


/ایسنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: