bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۲۱۹
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۲
امروز ۲۰ دی ۱۴۰۰ بازار سهام در یک نوسان محدودی دنبال شد که البته شاخص کل بورس با سیر نزولی همراه بود.

معاملات بازار سهام در روز دوشنبه با نوسان محدودی دنبال شد و اگرچه تا حدی بازار مقاومت کرد، اما جهت شاخص کل بورس نزولی بود. بدین ترتیب شاخص کل بورس با افت ۴.۱ هزار واحدی (معادل ۰.۳۱ درصد) در نقطه ۱.۳۳۲ میلیون واحد ایستاد. شاخص کل هم وزن نیز با افت ۰.۳۱ درصدی (معادل ۱.۰۹ هزار واحدی) در نقطه ۳۵۲.۱ هزار واحد ایستاد. پارس، فملی، فارس، وصندوق و شپنا جزو نماد‌هایی بودند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بازار سهام ۱۴۴.۸ هزار میلیارد تومان بود، این در حالی بود که ارزش معاملات خُرد سهام ۲.۸۳ هزار میلیارد تومان بود. در دوشنبه این هفتهِ بانک مرکزی (عملیات ریپو یا بازار باز) بالای ۱۴۰ همت انواع اوراق مشارکت مورد داد و ستد قرار گرفت و ۹۸ درصد از کل ارزش معاملات روزانه را به خود اختصاص داد.

کاهش شدت خروجی پول حقیقی‌ها از بورس و فرابورس
در این روز تراز پول حقیقی‌ها هم متفاوت بود؛ درحالی که حقیقی‌ها ۲۸۲.۱ میلیارد تومان را از بازار سهام خارج کردند که ۸۲ میلیارد تومان را به صندوق‌های با درآمد ثابت وارد کردند.

بیشترین خروجی پول حقیقی‌ها از بازار برای نماد فملی با ۲۵.۸ میلیارد تومان بود. همچنین شپنا با ۱۷.۹ میلیارد تومان، وگردش با ۹.۹ میلیارد تومان، پالایش با ۹.۱ میلیارد تومان و فولاد با ۹ میلیارد تومان شاهد بیشترین خروجی پول حقیقی‌ها از بازار سهام بود. بیشترین ورودی پول حقیقی‌ها هم برای نماد چخزر با ۹ میلیارد تومان بود، این نماد البته شاهد بیشترین نسبت حجم به شناوری با ۲۰.۶ درصد بود. صنایع چوب خزر کاسپین با بازدهی ۵ درصدی معاملات امروز را از سر گذراند.

حقوقی‌ها نیز بیشترین موقعیت خرید را در نماد‌های فملی، وبصادر، ملت، شپنا و شتران و بیشترین موقعیت فروش را در صندوق‌های سرمایه گذاری دنبال کردند.

فاصله صف‌های فروش و خرید در بورس و فرابورس کم شد
سرانه معامله حقیقی‌ها هم به نفع فروشندگان بود؛ بدین ترتیب سرانه خرید حقیقی‌ها ۱۲ میلیون تومان و سرانه فروش حقیقی‌ها ۱۳.۴ میلیون تومان بود.

ارزش صف‌های خرید هم از ۲۵۴.۳ میلیارد تومان به ۱۸۴.۳ میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز از ۳۷۱.۵ میلیارد تومان به ۳۶۱.۵ میلیارد تومان رسید. در معاملات امروز تعداد نماد‌های دارای صف فروش (۸۳ نماد) یک روند برتری نسبی نسبت به تعداد نماد‌های دارای صف خرید (۵۴ نماد) داشت. روند صف‌های فروش نسبت به صف‌های خرید با برتری نسبی روبه رو بود، اما این وضعیت نسبت به روز قبل با کاهش همراه بود.

کدام سهام در بورس و فرابورس سوددده بودند
بیشترین افزایش قیمت در معاملات امروز بورس برای حتوکا با ۴.۹۴ درصد بود. بیشترین کاهش قیمت در معاملات امروز بورس هم برای ولیز با ۴.۹۹ درصد بود. بیشترین حجم معاملات امروز بورس برای نماد‌های خودرویی (خودرو، خساپا، خگستر و خگستر) و دو نماد بانکی (وبملت، و وتجارت) بود. بیشترین کاهش ارزش بازار هم برای نماد‌های پارس، فملی، فارس، وصندوق و شپنا بود. برترین گروه‌های صنعت در معاملات امروز بورس برای گروه‌های خودرو، فلزات اساسی، شیمیایی، فرآورده نفتی و بانک‌ها بود.

همچنین بیشترین بازدهی در معاملات امروز فرابورس برای نماد زنگان با ۴.۵۶ درصد بود. بیشترین کاهش قیمت هم در معاملات امروز فرابورس برای نماد کلر با ۴.۹۷ درصد بود. بیشترین حجم معاملات امروز فرابورس هم برای نماد‌های اوراق مرابحه و اسناد خزانه اسلامی بود. بیشترین کاهش ارزش بازار هم برای نماد‌های زاگرس، آریا، غصینو، سمگا و دماوند بود.

/دنیای اقتصاد

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: