bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۲۳۲
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۷
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سه ماه و یازده روز از ابلاغ قانون جهش تولید مسکن می‌گذرد، گفت: از فرصت قانونی هم جلوتریم و اکنون ساخت ۸۰۰ هزار واحد نهضت ملی آغاز شده که با تامین زمین، این فاصله به سرعت برای رسیدن به ۲ میلیون واحد پر می‌شود.

به گزارش بازارنیوز، امروز (سه شنبه)«رستم قاسمی» در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارشی از عملکرد دولت در اجرای قانون جهش تولید و ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی پرداخت.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه امروز بزرگترین سهم در سبد معیشت مردم را «مسکن» به خود اختصاص داده است، گفت: سهم مسکن به ۴۸ درصد در سبد هزینه خانوار رسیده که در تهران بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد است.

وی به اقدامات وزارت راه و شهرسازی برای اجرای ابر پروژه نهضت ملی مسکن اشاره کرد و گفت: اجرای درست این قانون نیازمند برنامه ریزی و کارهای نرم افزاری است. امروز سه ماه و ۱۱ روز بعد از ابلاغ قانون جهش تولید خرسندم که به اطلاع برسانم زیرساخت نرم افزاری را فراهم کردیم و سامانه نهضت ملی را برای ثبت نام و پالایش به صورت برخط مدیریت می‌کنیم.

وی ادامه داد: برای اینکه قانون را اجرا کنیم نیازمند آیین نامه و دستورالعمل و بخشنامه‌های لازم بودیم که با گذشت سه ماه آماده شده است، برای پرداخت تسهیلات نیز نیازمند برنامه ریزی بودیم تا بانک‌ها سهم هر واحد را پرداخت کنند و با بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار جلسات مختلفتی داشتیم و در آستانه پرداخت تسهیلات قرار داریم.

وضعیت تامین زمینِ نهضت ملی مسکن

وزیر راه و شهرسازی به موضوع تامین زمین نهضت ملی مسکن اشاره کرد و گفت: برای موضوع تامین زمین نیز اقدامات مهمی انجام شده است: با ایجاد «بانک زمین» در سه ماه گذشته اطلاعات ۱۳۰۰ شهر در این بانک واریز شده و اکنون می‌دانیم زمین‌ها کجا قرار دارد و نوع کاربری آنها چیست.

رستم قاسمی افزود: در ابر طرح‌هایی مثل نهضت ملی موضوع اصلی تامین زمین است. در سال‌های گذشته به دلیل عدم شفافیت در بودجه ۱۴۰۰ نتوانستیم زمین‌های دولتی را در اختیار بگیریم. اما امروز زمین ۷۶۰ هزار واحد مسکونی درحال بارگذاری است

وی خبر داد: زمین برای ساخت یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی نیز در دست بررسی داریم و امیدواریم تا پایان سال زمین ِدو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد آماده بارگذاری شود.

قاسمی گفت: همزمان با سازمان اوقاف تفاهم کردیم تا در شهرهایی که زمین نداریم، از زمین‌های سازمان اوقاف استفاده کنیم. با بنیاد مستضعغان توافق کردیم که هزار هکتار زمین در اختیار طرح نهضت ملی مسکن بگذارد و اکنون در کرمانشاه روی همین زمین‌ها در حال ساخت ۶ هزار واحد مسکونی هستیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: نیروهای مسلح نیر ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را روی زمین‌های خود در حال اجرا دارند که شامل کارکنان این بخش است که ثبت نام در نهضت ملی مسکن را انجام داده‌اند.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: زمینِ ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان سال تعیین تکلیف می‌شود و اکنون نیز زمین ۷۶۰ هزار واحد مسکونی آماده بارگذاری در بانک زمین است.

رستم قاسمی ادامه داد:لازم داریم دو میلیون واحد مسکونی را در پارت اول شروع کنیم که همین الان در موضوع اجرا، ۵۲۰ هزار واحد از اقدام ملی مسکن آغاز و بین ۱۰ تا ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. در شورای عالی مسکن تصویب شد که این خانه‌ها در طرح نهضت ملی اقدام شود. همزمان ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید کلنگ زده‌ایم. ۱۵۰ هزار واحد مسکونی روستایی نیز در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفته و در سطح کشور شروع شده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: بر این اساس امروز بیش از۸۰۰ هزار واحد مسکونی از طرح نهضت ملی مسکن را در دست اجرا داریم و می‌خواهیم به سرعت به ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی در فاز اول برسانیم تا در پایان دولت به ۴ میلیون مسکن برسیم

وی گفت: به رغم گذشت بیش از سه ماه و یازده روز از ابلاغ قانون جهش تولید مسکن همکاران ما اقداماتی انجام داده‌اند که از فرصت قانون جلوتریم./ایرنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: