bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۲۸۲
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶
شمس فرد رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار با بیان اینکه نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش صادرات داریم می‌گوید: تفاوت نرخ ارز و باقی مانده سموم، اصلی‌ترین عوامل موثر بر کاهش صادرات خشکبار است.

به گزارش بازارنیوز، بحث برگشت خوردن برخی محصولات کشاورزی از بازار‌های صادراتی به دلیل وجود باقی مانده سموم یا دیگر دلایلی که از سوی مسئولان مربوطه مطرح می‌شود موجب شده است فرایند صادرات برخی محصولات دیگر کشور از جمله خشکبار ایران نیز با مشکلات و حواشی مواجه شود. به طوری که به گفته محمد حسن شمس فرد، رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار کشور به دو دلیل عمده «تفاوت ارزی و باقی مانده سموم در محصولات» صادرات خشکبار ایران نسبت به سال گذشته کاهشی ۲۰ درصدی داشته است.

افرادی که با کارت یکبار مصرف محصول صادر می‌کنند به راحتی ارز صادراتی را وصول می‌کنند و از هیچ طریقی نیز قابل ردیابی نیستند

تاثیر تفاوت نرخ ارز در کاهش صادرات خشکبار ایران در سال جاری| صاحبان کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف در بازار‌های صادراتی جولان می‌دهند
شمس فرد به خبرنگار بازار می‌گوید: در واقع در وضعیت خوبی نیستیم و صادرات کاهش یافته است که این کاهش غالبا به دلیل تفاوت نرخ ارزی که وجود دارد است.

او می‌افزاید: به عبارت دیگر صادر کننده باید بر اساس دلار آزاد کالا را از باغدار و کشاورز خریداری کند و پس از گذر از هفت خوان ادارات و سازمان‌های مربوطه کالا را صادر کند و بعد از ۴ ماه که پول آن وصول شود آن را با تفاوتی ۵ هزار تومانی به سامانه نیما تحویل بدهد؛ لذا صادر کننده به ازای هر کیلوگرم ۴ الی ۵ هزار تومان ضرر می‌کند در نتیجه صادر کننده‌ها کنار کشیده اند.

شمس فرد خاطر نشان می‌کند: اندک صادراتی هم که الان صورت می‌گیرد توسط افرادی غیر از تاجران صادراتی انجام می‌شود. یعنی افرادی هستند که از کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف استفاده می‌کنند.

او می‌گوید: این افراد که با کارت یکبار مصرف کار صادرات انجام می‌دهند در سال‌های قبل هم بوده اند و به راحتی ارز را وصل می‌کنند و قابل ردیابی هم نیستند. کما اینکه شاهد هستیم بانک مرکزی سال‌ها است دنبال این افراد است، اما به نتیجه‌ای نمی‌رسند.

برای رفع مشکل باقی مانده سموم کارشناسان و مهندسین وزارت جهاد کشاورزی باید به مزارع و باغات سر بزنند و به کشاورزان تمام اصول استفاده از سموم کشاورزی را آموزش بدهند

در مورد باقی مانده سموم سال‌ها است به وزارت جهاد کشاورزی هشدار می‌دهیم، اما گوش شنوایی نیست
رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار کشور می‌گوید: از سوی دیگر الان بحث برگشت برخی محصولات کشاورزی کشور از بازار‌های صادراتی برای صادرات هر نوع محصولی از جمله خشکبار دردسر ساز شده است. در حالی که ما سال‌ها است به وزارت جهاد اعلام می‌کنیم که محصولات ما با باقی مانده سموم هستند و فکری کنند، اما وزارتخانه اقدامی نمی‌کند و اینگونه کار گره می‌خورد.

او ادامه می‌دهد: وزارتخانه موظف است بررسی کند اگر کشاورزان سم زیاد به محصولات می‌زنند ممانعت کند و یا اگر کشاورزان دانش استفاده از سموم را ندارد وزارتخانه موظف است به آن‌ها آموزش بدهد که وقتی محصول به دست آمد باقی مانده سموم در آن نباشد.

شمس فرد می‌گوید: برای رفع مشکل باقی مانده سموم یکبار برای همیشه، کارشناسان و مهندسین وزارت جهاد کشاورزی باید به مزارع و باغات سراسر کشور سر بزنند و به کشاورزان تمام اصول استفاده از سموم کشاورزی را آموزش بدهند. چرا که یکی از مسائلی که الان در این صنعت بیداد می‌کند این است که برخی کشاورزان حتی نمی‌دانند چه نوع سمی برای چه گیاه و محصولی باید استفاده شود؛ یعنی سمی که ممکن است مخصوص سیب باشد را به درخت پسته می‌زند. چون آموزش ندیده اند.

او می‌گوید: باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی اصلا بحث کوچکی نیست که آن را نادیده بگیریم کما اینکه الان کشور‌های خارجی دست روی این مساله گذاشته اند و در فرایند صادرات ما سختگیری‌های زیادی را اعمال کرده اند.

صادرات خشکبار ۲۰ درصد کاهش یافته است و عمدتا در مورد دو محصول پسته و کشمش بیشترین کاهش‌ها صورت گرفته است

کاهش صادرات دو محصول پسته و کشمش به دلیل تفاوت ارزی و باقی مانده سموم
رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار کشور با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی صادرات نسبت به سال گذشته می‌گوید: در حال حاضر در مورد صادرات دو محصول یعنی «پسته و کشمش» کاهش داریم.

او ادامه می‌دهد: کاهش صادرات پسته عمدتا به تفاوت نرخ ارز بر می‌گردد و مشکلی که در صادرات کشمش داریم به تفاوت نرخ ارز و همچنین باقی مانده سموم برمی گردد.

شمس فرد در خصوص قیمت محصولات خشکبار کشور نیز می‌گوید: با توجه به اینکه همه هزینه‌ها نسبت به سال گذشته حداقل ۴۰ درصد افزایش یافته، این افزایش هزینه‌ها به نسبت روی قیمت محصولات خشکبار نیز اثرگذار بوده است و متعاقبا قیمت‌ها نسبت به سال قبل افزایشی بوده است.


/بازار

برچسب ها: صادرات ، خشکبار ، ارز
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: