bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۲۹۰
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۹
بارش‌های ۲۰۰ میلیمتری تنها در پنج حوضه آبریز درجه سه کشور آن هم در روز شنبه ۲۵ دی‌ماه رخ خواهد داد و پس از آن بارش‌ها کم و کمتر خواهند شد.

به گزارش بازارنیوز، وضعیت بارش‌های کشور در پاییز چندان مطلوب نبود و میزان بارش‌ها در این فصل بیانگر آن است که پاییز سال جاری آن‌چنان‌که پیشتر سازمان هواشناسی اعلام کرده بود، یکی از خشک‌ترین فصل‌های ۵۰ ساله اخیر است.

اما وضعیت در زمستان امسال کمی بهتر شده و بارش‌های به نسبت خوبی در کشور به وقوع پیوست. گزارش تازه موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو بـرای هفته جاری، پیش‌بینی بارش برای حوضه‌های آبریز جنوب، جنوب غرب و غرب کشور از پنجشنبه ۲۳ دی تا انتهای روز سه‌شنبه ۲۸ دی است.

براین اساس روز پنجشنبه از مجموع حدود ۵۳ حوضه آبریز درجه سه کشور تنها ۱۲ حوضه آبریز بارش دریافت خواهند کرد که در این میان تنها حوضه آبریز کلاس کوچک از حوضه آبریز درجه دوی مرزی غرب بارش ۷۷ میلی‌متری خواهد داشت.

وضعیت بارشی حوضه‌های آبریز درجه سه کشور در روز جمعه ۲۴ دی‌ماه به این‌گونه خواهد بود که از مجموع حدود ۵۳ حوضه آبریز درجه سه ۳۰ حوضه آبریز بارش خواهند داشت و از این تعداد تنها دو حوضه آبریز دز ۱۱۱ میلی‌متر و کارون ۱۰۳ میلی‌متر بارندگی دریافت خواهند کرد.

بارش‌های پیش‌بینی‌شده برای روز شنبه ۲۵ دی‌ماه متفاوت از بقیه روز‌ها است در این روز پنج حوضه آبریز درجه سه زهره، جراحی، دز، کارون و کلاس کوچک شاهد بارش‌های ۲۰۰ میلی‌متری خواهند بود و ۸ حوضه آبریز نیز بارش بیش از ۱۰۰ میلی‌متری خواهند داشت و تنها حوضه آبریز پهنه جازموریان بدون بارش است.

روز یکشنبه ۲۶ دی‌ماه، اما از میزان بارش‌ها در حوضه‌های آبریز درجه سه کاسته خواهد شد و چهار حوضه آبریز غرب میناب با بارش ۱۰۲ میلی‌متری، هلیل رود با بارش ۱۵۸ میلی‌متری، شمال جازموریان با بارش ۱۳۳ میلی‌متری و کهورک چاه غیب با بارش ۱۶۶ میلی‌متری خواهیم داشت.

در این روز پنج حوضه آبریز درجه سه میمه دویرج، پایاب کرخه، پایاب کارون، غرب حله و باتلاق گاوخونی هیچ بارشی نخواهند داشت.

بارش‌ها در روز دوشنبه ۲۷ دی‌ماه

وضعیت بارشی روز دوشنبه ۲۷ دی‌ماه نیز با کاهش همراه است به گونه‌ای که از مجموعه حدود ۵۳ حوضه آبریز درجه سه کشور ۳۶ حوضه آبریز بارش‌های کمتر از ۱۰۰ میلی‌متری خواهند داشت و حداکثر بارش‌ها در این روز ۵۲ میلی‌متر خواهد بود.

تعداد حوضه‌های آبریزی که در روز دوشنبه ۲۷ دی‌ماه بدون بارش خواهند بود نیز افزایش یافته و به ۱۷ حوضه آبریز می‌رسد.

بارش‌های سه‌شنبه ۲۸ دی‌ماه

وضعیت بارشی روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ماه هم با کاهش بارش همراه خواهد بود به گونه‌ای که حداکثر بارش در این روز ۳۲ میلی‌متر خواهد بود.

همچنین تعداد حوضه‌های آبریز بدون بارش نیز افزایش بیشتری خواهند داشت.

ایران ۶ حوضه آبریز اصلی شامل دریای خزر، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق، قره قوم و خلیج فارس و دریای عمان و ۱۲ حوضه آبریز درجه دو و حدود ۵۳ حوضه آبریز درجه سه است.


/ایرنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: