bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۳۰۰
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰
مشاور وزیر در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مناطق روستایی و مجری طرح خدمات عمومی اجباری گفت: روستا‌های بالای ۲۰ خانوار فاقد ارتباط استان آذربایجان شرقی به شبکه ملی اطلاعات متصل شد.

به گزارش بازارنیوز، بنا به اعلام روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، جلسه شورای اداری مدیران بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات استان با حضور ایرج روحی مشاور وزیر در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مناطق روستایی و مجری طرح خدمات عمومی اجباری (USO)، حسین حمیدی پور مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد فرزاد مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان آذربایجان شرقی و مدیران ادارات تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان آذربایجان شرقی، در محل اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی برگزار شد.

ایرج روحی در این جلسه گفت: با توجه به اینکه حدود ۴ هزار روستای کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل نیستند و ارتباطات برخی از روستا‌ها با کیفیت ارتباطات پایین است در حال برنامه ریزی و تلاش برای اتصال و بهبود کیفیت ارتباطات در روستا‌های مختلف کشور هستیم.

وی دلیل اصلی حضور در استان را متمرکز شدن بر روی ظرفیت‌های استان ذکر و تصریح کرد: با حضور تیم‌های کارشناسی اپراتور‌های تلفن همراه و شرکت مخابرات، جلسات متعددی توسط کارشناسان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، برای بررسی روستا‌هایی که دسترسی به اینترنت ندارند، در حال جریان هست و امیدواریم با استفاده از ظرفیت‌های مختلف استان، دسترسی این روستا‌ها به شبکه ملی اطلاعات فراهم شود.

مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مجری طرح (USO)، با بیان اینکه امیدواریم در این سفر بالای ۹۰ درصد مسائل مربوط به حوزه USO تعیین تکلیف شود ادامه داد: پروژه توسعه ارتباطات روستایی یک پروژه سراسری است و برای تسریع و تسهیل در اتصال روستا‌ها باید علاوه بر متولیان اصلی حوزه ICT، تمام ارگان‌ها و دستگاه‌های مختلف نقش آفرینی کنند. همچنین ما باید نگاه دقیق تری به این حوزه داشته باشیم تا بعد از ایجاد ارتباط در روستا شاهد اثرات مفیدتر این ارتباطات در روستا‌ها باشیم.

روحی، فعال سازی ظرفیت‌های استانی، را از اهداف مهم سفر‌ها دانست و ادامه داد: باید در مورد اینترنت روستا‌ها تست‌های کاربردی انجام تا میزان کارایی آن‌ها ملموس‌تر شود. همچنین در مورد اینترنت ADSL که از دغدغه‌های مهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به شمار می‌رود، باید برنامه ریزی دقیق تری صورت گیرد.

وی همچنین به ظرفیت‌های بالای اقتصاد دیجیتال اشاره کرد و گسترش فناوری اطلاعات در روستا‌ها را بسیار حائز اهمیت دانست.

محمد فرزاد مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی، نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارش جامع از وضعیت ارتباطات و فناوری اطلاعات استان با ذکر شاخص‌های مختلف، گفت: استان آذربایجان شرقی یکی از استان‌های مهم کشورمان به شمار می‌رود و با توجه به اقلیم کوهستانی این استان، گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات در تمامی سطح استان بسیار مهم تلقی می‌شود.

وی تعداد روستا‌های بالای ۲۰ خانوار استان آذربایجان شرقی را ۲ هزار و ۲۰ روستا ذکر کرد که در حال حاضر بالای ۱ هزار و ۵۶۰ روستا دارای ارتباطات تلفن همراه و بالای ۱ هزار و ۲۰۰ روستا به اینترنت پر سرعت متصل هستند.

فرزاد اظهار کرد: در تلاش برای گسترش عدالت ارتباطی در استان هستیم و برنامه اداره کل ICT استان متصل کردن تمامی روستا‌های استان به اینترنت و گسترش فناوری اطلاعات در این روستا‌ها با توجه به اثرات بسیار مفید این گسترش است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی ادامه داد: حضور مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مجری طرح (USO) در استان فرصت بسیار مغتنمی به شمار می‌رود و امیدواریم در جلسات کارشناسی این سفر، برنامه ریزی‌های لازم برای متصل شدن روستا‌های باقیمانده استان به اینترنت پر سرعت انجام شود.

در پایان مدیران ادارات تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان و همچنین اپراتور‌های تلفن همراه ضمن ارائه گزارش از وضعیت موجود، نقطه نظرات خود در مورد مشکلات را بیان کردند.

در ادامه، جلسه برنامه ریزی استان‌ها در ارتباط با شبکه ملی اطلاعات با حضور با حضور علی‌اصغر انصاری معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد خوانساری معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، مدیران کل ICT استان ها، همچنین حسین حمیدی پور مدیرکل دفتر هماهنگی و امور استان‌ها وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و محمد فرزاد مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی از محل اداره کل ICT آذربایجان شرقی، به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

همچنین جلسه دیگری در راستای توسعه زیر ساخت الکترونیکی خدمات روستایی USO با حضور ایرج روحی، حسین حمیدی پور ومحمد فرزاد مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی با دستور جلسه بررسی آخرین وضعیت HLD استان‌ها و اثر بخشی برخورداری از شبکه ملی اطلاعات در روستا‌ها از محل اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد./میزان

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: