bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۳۳۶
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۶
یک خودروساز ژاپنی یک کارخانه مونتاژ در مکزیک می سازد. یک شرکت نرم افزاری ایتالیایی یک دفتر فروش در کنیا افتتاح می کند تا خدمات خود را در بازار کنیا عرضه کند و این بازار را در اختیار بگیرد. یک شرکت بزرگ معدنی استرالیایی یک شرکت کوچکتر در آنگولا را برای تنوع بخشی پرتفوی خود در اختیار می­گیرد.

برترین جذب کنندگان سرمایه­ گذاری مستقیم خارجی در جهان

گروه بین الملل بازارنیوز:مهدی دهقانی اسکوئی؛ یک خودروساز ژاپنی یک کارخانه مونتاژ در مکزیک می سازد. یک شرکت نرم افزاری ایتالیایی یک دفتر فروش در کنیا افتتاح می کند تا خدمات خود را در بازار کنیا عرضه کند و این بازار را در اختیار بگیرد. یک شرکت بزرگ معدنی استرالیایی یک شرکت کوچکتر در آنگولا را برای تنوع بخشی پرتفوی خود در اختیار می­گیرد.

همه نمونه‌هایی از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی هستند که در آن تصمیم تجاری برای گرفتن سهام در یک شرکت توسط یک سرمایه‌گذار خارج از مرزهای آن گرفته می‌شود.

برترین جذب کنندگان سرمایه­ گذاری مستقیم خارجی در جهان

طبق آخرین نتایج نظرسنجی هماهنگ سرمایه‌گذاری مستقیم صندوق بین المللی پول[3] که در نمودار هفته به نمایش درآمده است، ده دریافت‌کننده برتر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان تا پایان سال 2020، ایالات متحده، هلند، لوکزامبورگ، چین، بریتانیا، هنگ کنگ، سنگاپور، سوئیس، ایرلند و آلمان بودند. مجموع موقعیت های سرمایه گذاری مستقیم خارجی گزارش شده 2.2 تریلیون دلار - یا شش درصد- از سال 2019 تا 2020 افزایش یافته است.

علیرغم تردیدهای ایجاد شده به خاطر همه گیری کووید 19، افزایش موقعیت های سرمایه گذاری مستقیم خارجی تا حد زیادی با میانگین افزایش سالانه طی پنج سال گذشته مطابقت دارد.

برترین جذب کنندگان سرمایه­ گذاری مستقیم خارجی در جهان

  • نمودار (1): موقعیت سرمایه گذاری مستقیم داخلی
  • منبع: صندوق بین المللی پول
  • توضیحات: ایالات متحده موقعیت پیشرو را به عنوان بزرگترین دریافت کننده سرمایه گذاری مستقیم در سال 2019 در اختیار گرفت و در سال 2020 آن را حفظ کرد.

 

افزایش از سال 2019 تا 2020 با افزایش در اروپا و آسیا اقیانوسیه انجام شد. در اروپا، بریتانیا و آلمان به ترتیب با 18 درصد و 15 درصد در صدر فهرست قرار گرفتند. در آسیا و اقیانوس آرام، این افزایش عمدتاً توسط چین انجام شد. در واقع، چین بیشترین افزایش گزارش شده را در سرمایه گذاری مستقیم داخلی و خارجی در سراسر جهان را نشان می دهد. در عین حال، موقعیت های سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آفریقا نسبت به سال 2019 با کاهش اندکی روبرو شد که عمدتاً ناشی از موقعیت های پایین تر در نیجریه است.

ایالات متحده جایگاه نخست را به عنوان بزرگترین دریافت کننده سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2019 گرفت و این جایگاه را در سال 2020 محکم کرد که عمدتاً ناشی از سرمایه گذاری مستقیم بالاتر از ژاپن، آلمان و هلند بود.

حوزه هایی با مالیات پایین مانند هلند، لوکزامبورگ، هنگ کنگ، سنگاپور و ایرلند در بین سرمایه گذاران مستقیم و اقتصادهای سرمایه پذیر باقی مانده اند. آن‌ها همچنان مقاصد جذابی برای انواع مختلف سرمایه‌گذاری بودند، از جمله سرمایه‌گذاری‌هایی که از طریق نهادهای هدف خاص (شرکت‌های تابعه ایجاد شده توسط شرکت‌های مادر در کشورهای دارای تسهیلات در جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی) انجام می‌شوند. 

 

Source: https://blogs.imf.org/2021/12/16/the-worlds-top-recipients-of-foreign-direct-investment/?utm_medium=email&utm_source=govdelivery

[1] The World’s Top Recipients of Foreign Direct Investment

[2] Carlos Sánchez-MuñozSilvia Matei, and Kristy Howell

[3] نظرسنجی هماهنگی سرمایه گذاری مستقیم، تنها نظرسنجی جهانی از موقعیت های سرمایه گذاری مستقیم خارجی است، که سالانه توسط صندوق بین المللی پول انجام می شود. پایگاه داده اطلاعات دقیقی را در مورد روابط سرمایه گذاری مستقیم دوجانبه بین اقتصادها ارائه می دهد. هدف آن ارائه وضعیت پخش و توزیع جغرافیایی سرمایه‌گذاری‌های مستقیم داخلی و خارجی در سرتاسر جهان، کمک به درک بهتر از گستره جهانی‌سازی، و پشتیبانی از تجزیه و تحلیل پیوندهای فرامرزی و سرریزی­ها در جهانی به‌هم پیوسته است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: