bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۳۶۰
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات دیروز با یک دلار و ۵۹ سنت معادل ۱.۹ درصد رشد به بالاترین رقم ۲ ماه و نیم گذشته یعنی ۸۶ دلار و ۶ سنت رسید.

به گزارش بازارنیوز به نقل از رویترز، عرضه محدود نفت و نگرانی‌ها از حمله روسیه به اوکراین سبب شد تا قیمت نفت روز جمعه شاهد افزایش باشد و چهارمین هفته افزایشی متوالی را به ثبت برساند.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات دیروز با یک دلار و ۵۹ سنت معادل ۱.۹ درصد رشد به بالاترین رقم ۲ ماه و نیم گذشته یعنی ۸۶ دلار و ۶ سنت رسید. نفت برنت این هفته را با ۵.۴ درصد رشد به پایان برد. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم در پایان معاملات روز جمعه با یک دلار و ۷۰ سنت معادل ۲.۱ درصد افزایش به ۸۳ دلار و ۸۲ سنت رسید. این هفته نفت خام آمریکا شاهد ۶.۳ درصد رشد بود.

فیل فلین تحلیلگر موسسه پرایس فیوچرز در این باره گفت: «تجار متوجه اند که در تصویری کلی عرضه جهانی فاصله چندانی با تقاضای جهانی ندارد و این موجب شده تا قیمت‌ها رو به افزایش برود.» مقام‌های آمریکایی روز جمعه نسبت به احتمال ورود نیرو‌های روسی به خاک اوکراین در صورت شکست مذاکرات هشدار دادند.

جان کیلداف تحلیلگر موسسه مدیریت سرمایه اگین در نیویورک گفت: «تشدید ریسک‌های ژئوپلتیک به رشد قیمت نفت کمک کرده است.»

در عین حال به نظر می‌رسد که دلار در مسیر ثبت بزرگترین کاهش هفتگی طی ۴ ماه گذشته قرار داشته است. تضعیف دلار موجب ارزان‌تر شدن نفت برای خریدارانی می‌شود که با ارز‌های غیردلاری خرید می‌کنند.

در حالی که انتظار می‌رود تقاضا از عرضه پیشی بگیرد، چند بانک برای امسال نفت ۱۰۰ دلاری را پیش بینی کرده اند.

/ تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: