bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۳۸۹
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۰
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: الگوی مصرف باید در هر منطقه متناسب با واقعیت‌های اقلیمی آن بخش تعریف و برای آن سقف معینی در نظر گرفته شود، به طوری که هر کس بیشتر از این سقف مصرف کرد مشمول جرائم بازدارنده شود.

به گزارش بازارنیوز، «محمد سرگزی» امروز (شنبه) در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود:بدین ترتیب مشترکان پرمصرف با جرائم بازدارنده برای اصلاح الگوی مصرف خود، انگیزه خواهند داشت.

وی ضمن تاکید برضرورت اصلاح نظام تعرفه گذاری آب، برق و گاز ادامه داد: در گام نخست به منظور اصلاح الگوی مصرف باید آن را متناسب با استفاده معمول یک خانواده پیش بینی کنیم. ایراد ما این است که برای کل کشور یک الگو در میزان مصرف آب، برق و گاز تعیین کرده‌ایم.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون افزود: به عنوان مثال در مصرف آب در استان سیستان و بلوچستان که یک استان گرمسیری بوده و مشترکان شرایط سختی را دارند الگوی صحیح مصرف ۱۸ مترمکعب است و در تهران نیز الگوی صحیح مصرف همین رقم است. این در حالی است که تهران شرایط خاص استان‌هایی نظیر سیستان و بلوچستان را ندارد. در گام اول ما باید تعریف مجددی متناسب با موقعیت‌های هر بخش از کشور در الگوی صحیح مصرف داشته باشیم والگوی مصرف باید در هر منطقه متناسب با واقعیت‌های اقلیمی آن بخش تعریف شود.

سرگزی گفت: در گام بعدی برای این الگوی مصرف بومی سقف معینی را در نظر گرفته و هر کس که بیشتر از این الگو مصرف کرد جرائمی را در تعرفه گذاری لحاظ کنیم که بازدارنده باشد.

وی ادامه داد:در دنیا نیز این سیاست قیمتی اجرایی شده و جواب هم داده است. حتی از نظر بنده اگر میزان مصرف خیلی بیشتر از حد معمول باشد باید محدودیت‌هایی نظیر قطع انشعاب برای مدت معینی پیش بینی کنیم.

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به تاثیر استاندارد سازی لوازم در بهینه‌سازی مصرف مشترکان، خاطرنشان کرد: تنها استانداردسازی لوازم گرمایشی و سرمایشی حدود ۲۵ الی ۳۰ درصد از میزان مصرف انرژی می‌کاهد. ما باید در ساخت و ساز ساختمان‌ها نیز به بحث اتلاف انرژی توجه داشته و تا جای ممکن با استفاده از دانش روز اتلاف انرژی را به حداقل برسانیم.

سرگزی در ادامه با اشاره به ضرورت حرکت از سوخت‌های فسیلی به سمت تولید انرژی‌های تجدید پذیر بیان کرد: ما ظرفیت‌های بسیار خوبی در نقاط مختلف کشور به منظور تولید و استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر داریم. برای نمونه در استان سیستان باد‌های ۱۲۰ روزه، بهترین تونل بادی در شرق کشور برای تولید انرژی است. در نقاط مرکزی و جنوب کشور نیز می‌توان از ظرفیت نور خورشید برای تولید برق استفاده کرد. ما تا الان حرکت جدی به این سمت نداشته‌ایم. چون احساس می‌کنیم سوخت فسیلی همواره در دسترس است خیلی مایل به تولید انرژی‌های تجدید پذیر نیستیم، اما باید هرچه سریع‌تر به این سمت حرکت کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، هیات دولت روز پنجم دی‌ماه به ریاست آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» تشکیل جلسه داد که طی آن اعضای دولت به استناد قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و در اجرای حکم مندرج در بند (ی) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، نحوه محاسبه تعرفه برق مصرفی مشترکان را تعیین کردند.

بر اساس مصوبه هیات وزیران، بهای برق مشترکان کم مصرف (در سقف مصرف ۵۰ درصد الگوی مصرف) تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی برابر صفر محاسبه می‌شود.

تعرفه‌های برق مصارف خانگی مشترکان کمتر از الگوی مصرف بر اساس تصویب نامه سال ۱۳۹۷ هیات وزیران تعیین می‌شود.

همچنین تعرفه برق مشترکان خانگی با مصرف بالاتر از الگوی مصوب برای مصارف کمتر از الگو بر اساس جدول فعلی، مازاد بر آن تا ۱.۵ برابر، تا ۲ برابر و مصارف بیش از ۲ برابر به ترتیب با ضریب (۱.۵)، (۲.۵) و (۳.۵) برابر هزینه تأمین برق (متوسط نرخ قرارداد‌های خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های حرارتی دو سال گذشته به علاوه هزینه نقل و انتقال برق (ترانزیت) و هزینه سوخت با تعرفه نیروگاهی) محاسبه و دریافت خواهد شد.

در محاسبه صورت‌حساب برق ماه‌های گرم برای مشترکان مشمول این مصوبه جز در مناطق گرمسیر یک و سایر مناطق گرم به ترتیب ضریب (نیم) و (هشت دهم) اعمال می‌شود.

با هدف تشویق مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند و مصرف خود را در ماه‌های گرم نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش می‌دهند، به میزان کاهش مصرف نسبت به الگوی مصرف یا مصرف دوره مشابه سال قبل (هر کدام کمتر باشد)، پاداش صرفه جویی معادل هزینه تامین برق پرداخت می‌شود. اعمال ضریب ۲ برای پاداش صرفه‌جویی در ساعت‌های اوج بحرانی بلامانع است و برای فرهنگ‌سازی و تشویق به کاهش مصرف، وزارت نیرو مجاز به تعیین و اعمال تشویق (پرداخت پاداش) بیشتر یا اهدای جوایز است.

برای خانوار‌های دارای بیش از یک واحد مسکونی، مجموع مصارف واحد‌های مزبور (بر اساس دستورالعمل ابلاغی وزارت نیرو)، برای تشخیص پله مصرف و محاسبه صورت‌حساب مبنای عمل قرار می‌گیرد.

با هدف اطلاع مشترکان از میزان مصرف و ایجاد زمینه اصلاح مصرف برق، ساز و کار لازم به گونه‌ای طراحی و اجرا شود که مشترکان امکان پیش‌بینی و انتخاب پله مصرفی خود را داشته باشند. وزارت نیرو مجاز است برای مشترکانی که سطح مصرف انتخابی خود را مراعات کنند پنج درصد تشویق اعمال کند.

تعرفه برق مصارف اشتراکی، عمومی (بجز مصارف مشمول معافیت قانونی، مراکز نیکوکاری و خیریه و مراکز بهزیستی و نگهداری جانبازان، معلولان، سالمندان، کودکان و غیره) و سایر مصارف (شامل مصارف تجاری) به ترتیب با ضریب یک و ۱.۵ برابر هزینه تأمین برق محاسبه و دریافت می‌شود.

تعرفه برق مصارف پمپاژ آب بر اساس تعرفه‌های جاری محاسبه و دریافت می‌شود. در صورت تجاوز از قدرت مجاز، شرکت‌های برق نسبت به محدود کردن مصرف اقدام و مصارف مازاد معادل هزینه تأمین برق محاسبه و دریافت می‌شود.

/ایرنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: