bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۴۰۷
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹
بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی روسیه را مقصر اصلی بحران گاز در اروپا دانست.

به گزارش بازارنیوز، فاتح بیرول روز پنجشنبه (۲۳ دی‌ماه) اعلام کرد که به نظر می‌رسد صادرات گاز طبیعی روسیه به بازار اروپا به‌طور تصنعی کاهش یافته است و سیستم‌های انرژی با اتکای بیش از حد به یک عرضه‌کننده برای تأمین این منبع انرژی کلیدی، با خطر‌های قابل‌توجهی روبه‌رو هستند.

بیرول در لینکداین اظهارکرد: نشانه‌های بسیاری از کاهش عامدانه عرضه گاز به بازار اروپا وجود دارد که به‌نظر می‌رسد به‌دلیل رفتار عامدانه شرکت دولتی گاز روسیه باشد، این اقدام روسیه دلیل اصلی بالارفتن قیمت گاز طبیعی و افزایش قیمت قبض برق خانگی در اروپاست.

وی افزود: برخلاف دیگر عرضه‌کنندگان گاز به اروپا از طریق خط لوله - از جمله الجزایر، آذربایجان و نروژ - روسیه در سه ماه پایانی سال ۲۰۲۱ صادرات خود به اروپا را در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۰، ۲۵ درصد و در مقایسه با سه ماه چهارم سال ۲۰۱۹، ۲۲ درصد کاهش داد.

بر اساس برآورد آژانس بین‌المللی انرژی، روسیه می‌تواند عرضه گاز به اروپا را حداقل یک‌سوم (بیش از ماهانه ۳ میلیارد مترمکعب) افزایش دهد که در واقع حدود ۱۰ درصد میانگین مصرف ماهانه گاز در اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهد.

وی تاکید کرد: شرایط امروز اروپا این واقعیت را نشان می‌دهد که اگر سیستم‌های انرژی برای تامین یک منبع انرژی کلیدی بیش‌از اندازه به یک عرضه‌کننده خاص وابسته باشند، با خطر‌های جدی روبه‌رو می‌شوند. مشکل امروز گاز طبیعی است و فردا می‌تواند چیز دیگری مانند لیتیوم باشد. به‌همین دلیل است که از دولت‌ها می‌خواهم که از همین امروز برای مقابله با چالش‌های امنیت انرژی کنونی و آینده خود اقدام کنند.

عرضه کم گاز روسیه و سرمای هوا دو عامل اصلی افزایش قیمت گاز اروپا در هفته‌های اخیر بوده‌اند، زیرا صادرات گاز روسیه به اروپا از طریق لهستان و اوکراین به‌طور بی‌سابقه‌ای کاهش یافته است.

/بازار

برچسب ها: گاز ، اروپا ، روسیه
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: