bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۵۰۶
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۷
جمهوری آذربایجان ۱۵ تن فلفل دلمه‌ای صادراتی ایران را معدوم کرد. چون براساس گزارش آژانس امنیت غذایی جمهوری آذربایجان فلفل دلمه‌ای صادراتی ایران آلوده به نوعی ویروس خطرناک بوده است. این خبر پس از آن منتشر شد که روسیه هم چندی پیش فلفل دلمه‌ای ایران را برگشت زد.

در ماه گذشته سه شرکت آذربایجانی اقدام به واردات ۲۶ تن فلفل دلمه‌ای از ایران کرده بودند. اما در آزمایش‌های انجام شده مشخص شد که بخشی از این محموله‌های صادراتی آلوده به «ویروس چروکیدگی قهوه‌ای (روگوز)» بوده است.

به گزارش سایت آژانس امنیت غذایی آذربایجان، سه شرکت پالن (۱۱ تن)، آموتراد (۷٫۵ تن) و تیسوت (۷٫۲ تن) فلفل دلمه‌ای از ایران وارد کرده بودند. اما در چارچوب اقدامات کنترلی حدود هفت تن از این فلفل‌ها توسط متخصصان آژانس امنیت غذایی آذربایجان مورد آزمایش قرار گرفت.

نتیجه اعلام شده نشان می‌داد که این محموله که روز ۵ آذر ۱۴۰۰ به این کشور فرستاده شده بود، حامل یک ویروس خطرناک به نام روگوز بوده است.

بعد از مشخص شدن نتیجه این آزمایش، آژانس امنیت غذایی جمهوری آذربایجان ۱۵ تن از فلفل دلمه‌ای‌های وارد شده از ایران را معدوم کرد. اما در زمان بررسی انبار سوم که متعلق به شرکت پالن بود متوجه شدند که محتویات این انبار به صورت غیر قانونی فروخته شده‌اند.

به عبارتی حدود ۱۵ تن از فلفل دلمه‌ای‌های صادراتی ایران در آذربایجان معدوم شده، اما حدود ۱۱ تن آن به صورت غیرقانونی و خودسرانه وارد بازار شده است.

آژانس امنیت غذایی جمهوری آذربایجان اعلام کرده که در تلاش است تا این مواد غذایی آلوده را از بازار جمع کند و علیه شرکت واردکننده هم اعلام جرم کرده و پرونده قضایی برای رسیدگی به این موضوع باز شده است.


/ تجارت نیوز

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: