bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۵۱۵
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۰
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
یک اقتصاددان ضمن انتقاد از وعده خوشبینانه رئیس کل بانک مرکزی پیرامون بهبود شرایط اقتصادی کشور در سال ۱۴۰۱ گفت: در حال حاضر ساختار و شاخص‌های اقتصادی کشور تغییری ایجاد نشده و با عدم تحقق وعده‌های مطرح شده، سرمایه اجتماعی مردم از بین برود.

مسئولان وعده سر خرمن به مردم ندهند/ اقتصاد ایران در سال آینده تنها ۱۰ درصد بهبود می‌یابد.

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز-سعید ترکاشوند؛ چندی پیش «علی صالح آبادی» رئیس کل بانک مرکزی کشورمان در گفتگویی زنده در برنامه تلوزیونی نگاه یک شبکه یک سیما، وعده بهبود شرایط اقتصادی کشور در سال ۱۴۰۱ را نسبت به سال جاری یعنی سال ۱۴۰۰ را به مردم داد.


پیرو همین مسئله «مرتضی افقه» اقتصاددان و استاد دانشگاه شهید چمران اهواز در گفتگو با بازارنیوز پیرامون وعده اخیر رئیس بانک مرکزی مبنی بر بهبود شرایط کشور در سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: در وهله نخست باید این نکته را خاطر نشان کرد که اعضای تیم اقتصادی دولت نباید وعده‌هایی را به مردم بدهند که تحقق آن امری محال باشد چرا که با عدم تحقق وعده‌های مطرح شده از سوی مقامات،سرمایه اجتماعی مردم از بین برود.


این اقتصاددان در تشریح استدلال خود گفت: بهتر است بگویند در حال تلاش هستیم تا شرایط بهتر شود. در حال حاضر در ساختار و شاخص‌های اقتصادی کشور هیچ تغییری ایجاد نشده و بهبود شرایط اقتصادی زمانی محقق می‌شود ایران به یک توافق جامع رسیده و در نهایت این توافق منجر به لغو تمامی تحریم‌های اقتصادی شود؛ امضای FATF و ایجاد تسهیل در امر مراودات پولی و مالی ایران با سایر کشور‌ها، نمونه‌ای از همین امر است که می‌تواند شرایط اقتصادی کشور را بهبود ببخشد، در غیر اینصورت وعده بهبودی داده نشود بهتر است.


وی گفت: گرچه مدیران جدید دولت سیزدهم پرانرژی، با انگیزه و وجوان هستند، اما موانع اقتصادی کشور با این مولفه‌ها حل نخواهد شد؛ البته نباید خیلی هم نا امید بود، اما باید این نکته را هم یاد آور شد که با شرایط فعلی اقتصاد کشور و با پیش‌بینی‌های انجام شده، به نظر می‌رسد که شرایط اقتصادی مردم در سال ۱۴۰۱ نسبت به امسال تنها ۱۰ درصد بهتر شود.


افقه در پاسخ به این سوال که حتی با وجود مولفه‌های موفقیت آمیزی همچون عملیاتی شدن سند ۲۵ ساله ایران و چین، و احتمال انعقاد سند ۲۰ ساله ایران و روسیه و در نهایت عضویت ایران در پیمان شانگ‌های در دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم، ... باز هم شاهد بهبود شرایط اقتصادی کشور نخواهیم بود، تاکید کرد: هر یک از این مولفه‌ها در حوزه دیپلماسی اقتصادی کشور در جایگاه خود یک دستاورد مهم محسوب می‌شود، اما اگر به رغم این اتفاقات مهم، ایران نتواند سرنوشت مذاکرات را به یک نتیجه نهایی منتج کند، من بعید می‌دانم که اقدامات دیپلماتیک دولت سیزدهم آثار جامعی را در اقتصاد کشور از خود به جا بگذارند.


این استاد دانشگاه در پایان خاطر نشان کرد: در حال حاضر قیمت نفت بالا رفته و اگر ایران هم بتواند به میزان سال گذشته نفت بفروشد، می‌تواند درآمد بهتری را از محل فروش نفت کسب کند، بنابراینبه نظر نمی‌رسد که وضعیت اقتصادی کشور به اذعان رئیس کل بانک مرکزی کشور، تا حد قابل توجهی بهتر شود البته باید این نکته را هم یاد آور شد که شرایط فعلی بدتر هم نمی‌شود چرا که ما اکنون در یک وضعیت بینابین اقتصادی قرار داریم.


پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: