bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۵۷۳
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۹
آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد بهبود اقتصاد‌ها از بحران کرونا تقاضا برای برق را ۶ درصد در کل دنیا در سال گذشته میلادی بالا برده که بیشتر آن از انرژی‌های غیر تجدیدپذیر مثل زغال سنگ و گاز تأمین شده است.

به گزارش بازارنیوز، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش خود از بازار برق دنیا اعلام کرد بهبود اقتصاد‌ها و شرایط جوی تقاضای جهانی برای برق در سال گذشته میلادی را ۶ درصد افزایش داده که بالاترین رقم از ۲۰۱۰ یعنی زمان بهبود از رکود مالی ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ بوده‌است.
در گزارش این آژانس آمده‌است افزایش تقاضا برای برق به‌دنبال بیرون آمدن اقتصاد‌ها از قرنطینه‌های ۲۰۲۰، زنجیره‌های عرضه زغال‌سنگ و گاز طبیعی را با مشکل مواجه کرده و قیمت عمده‌فروشی برق را بالا برده‌است. با وجود رشد انرژی‌های تجدیدپذیر، تولید برق از زغال‌سنگ و گاز به بالاترین رقم در ۲۰۲۱ رسید و رکورد جدیدی در تولید سالانه دی‌اکسیدکربن در جهان ثبت کرد.
بخش صنعت بالاترین تقاضا برای برق را در سال گذشته میلادی داشته و پس‌از آن بخش‌های خدمات و بعد بخش خانگی قرار دارند.

علی‌رغم تمام قول‌های داده‌شده برای صفر کردن تولید کربن و آلاینده‌های جوی و استفاده بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر، زغال‌سنگ بیش‌از نیمی از افزایش تقاضای جهانی برای برق را در اختیار داشته و تولید برق از این سوخت آلاینده به بالاترین رقم رسیده‌است. تولید برق از زغال‌سنگ به‌خاطر قیمت رقابتی آن در برابر گاز، ۹ درصد افزایش داشته که سریع‌ترین رشد را از ۲۰۱۱ نشان می‌دهد.
تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر هم ۶ درصد در ۲۰۲۱ علی‌رغم شرایط جوی نامناسب مخصوصاً در بخش برق آبی افزایش‌یافته است.
کل تولید دی‌اکسیدکربن از بخش برق در دنیا ۷ درصد بالا رفته و رکورد جدیدی ثبت کرده‌است.
فاتح بیرول، رییس آژانس بین‌المللی انرژی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «افزایش شدید قیمت برق باعث بروز مشکلاتی برای بسیاری از خانواده‌ها و کسب‌وکار‌ها در سراسر دنیا شده و عامل بسیاری از تنش‌های اجتماعی و سیاسی بوده‌است».
وی خواستار سرمایه‌گذاری بیشتر در بخش فناوری انرژی‌های کم کربن مانند انرژی‌های تجدیدپذیر، کارآمدی انرژی، برق هسته‌ای و توسعه شبکه‌های برق هوشمند برای مهار قیمت بالای برق و سطح آلایندگی تولید آن شده‌است.
/تسنیم

برچسب ها: برق ، تقاضای جهانی ، انرژی
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: