bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۶۶۱
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۲
برخی از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که احتمالا ایران جزو ۵ صادرکننده بزرگ جهان در سیب زمینی خواهد بود، چون حجم صادرات سیب زمینی از ایران در سال ۲۰۲۱ با افزایش ۱۶ درصدی به رکورد ۸۵۵ هزار تن رسید.

گروه کشت و صنعت بازارنیوز: برخی از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که احتمالا ایران جزو ۵ صادرکننده بزرگ جهان در سیب زمینی خواهد بود، چون حجم صادرات سیب زمینی از ایران در سال ۲۰۲۱ با افزایش ۱۶ درصدی به رکورد ۸۵۵ هزار تن رسید.

در عین حال ۶ کشور شوروی سابق در بین بزرگترین بازارهای سیب زمینی ایران قرار دارند: آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، روسیه، قزاقستان و اوکراین، پنج کشور دیگر منطقه یعنی ارمنستان، گرجستان، بلاروس، قرقیزستان و مولداوی در جایگاه‌های ۱۴ تا ۱۹ قرار دارند.

 هرچند کشورهای مذکور در سال ۲۰۲۱ واردات خود را افزایش دادند اما افغانستان ۱۷ درصد و عراق بیش از دو برابر از واردات را کاهش داده بودند.

صادرات سیب زمینی ایران به ازبکستان در طول سال تقریباً ۳۷ برابر، به روسیه ۲۰ برابر، به اوکراین تقریباً ۱۰۰ برابر افزایش یافته است. آذربایجان طبق معمول بزرگترین بازار سیب زمینی ایران در بین تمام کشورهای پس از فروپاشی شوروی با واردات ۱۶۷۰۰۰ تن بود، اما بازرگانان معتقدند که این واردات سیب زمینی توسط آذربایجان برای صادرات مجدد بعدی به روسیه بوده است. با این حال، تحویل به آذربایجان در طول سال ۷۳ درصد رشد دارد.

همچنین ازبکستان در یک سال ۱۴۶ هزار تن سیب زمینی از ایران خریده است. صادرات سیب زمینی ایران به ترکمنستان در یک سال بیش از دو برابر و به ۷۷۰۰۰ تن رسید.

 البته علاوه بر ایران، پاکستان نیز در حال افزایش عرضه به شرق اروپا و کشورهای آسیای مرکزی است. به هر حال، سیب زمینی زمستانه در پاکستان در این فصل زودتر از حد معمول رسیده است.

منبع: East-fruit

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: