bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۸۵۸
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱
رئیس کل گمرک ایران از رشد ۳۸ درصدی صادرات کشور در ۱۰ ماهه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش بازارنیوز، علیرضا مقدسی در نشست خبری که امروز سه‌شنبه در گمرک ایران برگزار شد، با بیان اینکه در ۱۰ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ در رویه واردات ۲۳۴ هزار اظهارنامه وارداتی دریافتی شده است، گفت: در این مدت ۳۳ میلیون تن کالا ترخیص شده که ۱۷ درصد نسبت به سال گذشته افرایش داشته است. ارزش این کالا‌ها ۴۱ میلیارد دلار و ۴۷۳ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: ارزش کالا‌های صادراتی ۳۸ میلیارد دلار بوده که ۳۸ درصد افزایش داشته است و کشور‌های عمده مقصد صادراتی چین و عراق هستند.

رییس کل گمرک درخصوص پرونده کره‌های وارداتی گفت: این پرونده در ابتدا به دفاتر ستادی ارجاع شده و هم اکنون در محل صدور رای در کمیسیون بدوی رسیدگی به اختلافات گمرکی قرار دارد. این کمیسیون همچون مراجع قضایی در خصوص این پرونده رای خواهند داد. چنانچه بعد از صدور رای اعتراضی در این خصوص وجود داشت پرونده در کمیسیون تجدید نظر ارسال خواهد شد. این کمیسیون متشکل از دستگاه‌های مختلفی است که تصمیم گیری در مورد پرونده انجام خواهد شد. حتی در مرحله بالاتر امکان اعتراض به دیوان عدالت اداری وجود دارد.

سوالی که مطرح است توجه ویژه به این پرونده است. باید توجه داشت که هیچ فشاری در این خصوص وجود ندارد و رسیدگی به آن به صورت گروهی انجام می‌شود.

وی افزود، گمرک نمیتواند هیچ زمانی برای اعلام رای در خصوص پرونده اعلام کند چراکه فرایند پرونده مانند بسیاری از پرونده‌های دیگر توسط تعدادی خبره در کمیسیون در حال رسیدگی است.

مقدسی تاکید کرد، فرایند رسیدگی به پرونده‌هایی از این دست طولانی است. چرا که در چندین مرحله امکان رسیدگی به اعتراض صاحب کالا وجود دارد.

مقدسی با بیان اینکه قیمت هر دستکاه ایکس ری ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد تومان است، گفت: با توجه به هزینه‌های سنگین پشتیبانی سعی کردیم در این‌خصوص اولویت بندی انجام بدهیم و تاجایی که توان هست در نقاط حساس ووردی کشور دستگاه‌های ایکس ری جا نمایی شود. اکنون در ۱۷ مبادی مهم کشور ۱۸ دستگاه ایکس ری کامیونی مستقر شده است. این دستگاه‌ها هر یک دقیقه یک کامیون یا کانتینر را اسکن میکنند. از سوی دیگر برای تهیه ۱۸ دستگاه دیگر نیز از ظرفیت منابع مالی بخش خصوصی استفاده شده است. توجه داشته باشید این ایکس ری‌ها ساخت ایران است که بین نه تا ۱۸ ماه دیگر از این ایکس ری‌ها استفاده می‌شود.

وی افزود، در جسله اخیر اتاق بازرگانی اعلام شد که آماده همکاری با بخش خصوصی هستیم. یکسری محموله‌ها پالتی و چمدانی هستند که در این خصوص از ایکس ری چمدانی استفاده میشود.

/ تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: