bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۹۳۸
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
مدیرکل دفتر توسعه نظام فنی، بهره‌برداری و دیسپاچینگ برق‌آبی گفت: در هفت ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ در مجموع دو هزار و ۲۲۹ حلقه چاه غیرمجاز در سطح کشور مسدود شده که با توجه به اهداف ۱۰ هزار و ۵۰۰ حلقه، ۲۱ درصد پیشرفت را نشان می‌دهد.

به گزارش بازارنیوز، «جواد حاجیانی» افزود: در حال حاضر مجموع چاه‌های غیرمجاز کشور حدود ۳۵۰ هزار حلقه بوده و تعداد چاه‌هایی که تاریخ حفر آن‌ها بعد از سال ۱۳۸۵ است، غیر حریمی محسوب شده و به ۱۶۰ هزار حلقه رسیده است.
وی ادامه داد: بالاترین عملکرد انسداد چاه‌های غیرمجاز در سال ۱۳۹۵ به تعداد حدود ۱۷ هزار و ۳۲۸ حلقه بوده است.

مدیرکل دفتر توسعه نظام فنی، بهره‌برداری و دیسپاچینگ برق‌آبی در باره حجم آب کنترل شده نیز خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال در مجموع ۲۸.۶ میلیون مترمکعب آب کنترل شده که با توجه به ۴۰۰ میلیون مترمکعب هدف تعیین شده، تنها ۷ درصد محقق شده است.
حاجیانی گفت: عملکرد شرکت‌های آب منطقه‌ای در زمینه تعداد انسداد بهتر از حجم کنترل شده ناشی از آن است که نشان از هدف‌گذاری شرکت‌ها برای چاه‌های با آبدهی کمتر یا بدون آبدهی است که باید برای بهبود عملکرد‌ها و انجام اقدام مؤثر، شرکت‌های تابعه چاه‌هایی با عمق و آبدهی بیشتر را در اهداف باقی‌مانده تا پایان سال منظور کنند.
وی خاطرنشان کرد: بیشتر چاه‌های مسدود شده کشور در سال ۱۴۰۰ از نوع دیزلی با عمق کمتر از ۲۰ متر و آبدهی کمتر از ۵ لیتر برثانیه بوده که در مجموع ۵۸ درصد از چاه‌های غیرمجاز انسداد یافته دیزلی، ۵۹ درصد کم عمق و ۹۲ درصد با آبدهی کمتر از ۵ لیتر برثانیه است.
به گفته مدیرکل دفتر توسعه نظام فنی، بهره‌برداری و دیسپاچینگ برق آبی، مقاومت مقام‌های سیاسی، شهری و مالکان چاه‌ها، مشکلات سیاسی و اجتماعی ناشی از انسداد چاه‌های غیرمجاز، تمرکز بر پر کردن چاه‌های غیرمجاز تازه‌حفر شده و عدم توجه کافی به چاه‌های غیرمجار قدیمی، بازگشایی غیرقانونی مجدد بسیاری از چاه‌های مسدود شده، عدم هماهنگی و همکاری دستگاه‌های اجرایی، انتظامی و عدم حساسیت اهالی و تشکل‌های مردمی مانند خانه کشاورزی و نظام صنفی کشاورزی به حفر چاه‌های غیرمجاز در کشور از جمله دلایل کندی روند انسداد چاه‌های غیرمجاز در کشور است.
وی استفاده از پیمانکار برای انسداد چاه‌های غیرمجاز کشاورزی، استفاده از مأموران ماده ۳۰ و نیرو‌های حقوقی برای پیگیری پرونده چاه‌های غیرمجاز، برگزاری جلسات هماهنگی بین شرکت‌های آب منطقه‌ای با مقام‌های قضایی هر استان، تقویت گروه‌های گشت و بازرسی از منابع آب و بازدید مستمر از چاه‌های مسدود شده، تسریع در روند رسیدگی حقوقی و قضایی به پرونده چاه‌های فاقد پروانه، اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به کشاورزان را از جمله راهکار‌هایی دانست که می‌تواند در تسریع اجرای پروژه انسداد چاه‌های غیرمجاز موثر باشد.

به گزارش ایرنا، پیشتر معاون حفاظت، بهره‌برداری و امور اجتماعی حوضه آبریز فلات مرکزی گفت: امسال در طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی ۱۰ هزار و ۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز باید تعیین تکلیف و مسدود شود.

«عبدالله فاضلی فارسانی» در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: امسال علاوه بر انسداد این تعداد چاه باید تعداد ۲۰ هزار دستگاه کنتور هوشمند حجمی بر روی چاه‌های مجاز نصب شود تا بتوان به احیای منابع آب زیرزمینی کمک کرد.

وی ادامه‌داد: با وجود تصویب اعتباری برابر یک‌هزار و ۷۹۱ میلیارد تومان در ۶ سال اخیر، در سال‌های گذشته اعتباری برابر ۸۵۷ میلیارد تومان (۴۸ درصد از اعتبارات مصوب) به طرح تخصیص داده شده است.

/ایرنا

برچسب ها: چاه ، انرژی ، دیسپچینگ
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: