bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۹۸۴
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۰
شرکت صادرات گازپروم روسیه اعلام کرد که حجم بی سابقه‌ای از گاز را از طریق خط لوله بلو استریم در سال ۲۰۲۱ به ترکیه تحویل داده است.

صادرات گاز روسیه به ترکیه از طریق خط لوله بلو استریم رکورد زد

به گزارش بازارنیوز، شرکت صادرات گازپروم روسیه روز جمعه اعلام کرد که حجم بی سابقه‌ای از گاز را از طریق خط لوله بلو استریم در سال ۲۰۲۱ به ترکیه تحویل داده است.

به گفته این شرکت دولتی، حدود ۱۶ میلیارد متر مکعب گاز از طریق این خط لوله به ترکیه صادر شده است که بیشترین رقم از زمان آغاز بهره برداری از این خط لوله محسوب می‌شود.

در بیانیه این شرکت آمده است: در سال ۲۰۲۱، انتقال گاز از طریق خط لوله بلو استریم از روسیه به ترکیه به یک رکورد تاریخی دست یافت. سال گذشته، گازپروم ۱۵.۹۸ میلیارد مترمکعب از طریق بلو استریم صادر کرد. این بهترین نتیجه سالانه از زمان آغاز بهره برداری از این خط لوله در سال ۲۰۰۳ است.

بنا بر این گزارش، شرکت صادرات گازپروم همچنین تأکید کرد که رشد عرضه همزمان با رکورد تاریخی مصرف گاز در ترکیه است.

بر اساس برآورد‌های اولیه، میزان مصرف گاز در ترکیه طی سال ۲۰۲۱ به حدود ۶۱ میلیارد مترمکعب رسید.

النا بورمیستروا، معاون کمیته مدیریت گازپروم و مدیر کل صادرات گازپروم، گفت: برای گازپروم، بلو استریم اولین خط لوله گاز دریایی بود که مستقیماً ما را به یک بازار صادراتی بزرگ وصل کرد.

وی افزود: تقریباً دو دهه بعد، می‌بینیم که این رویکرد کاملاً درست بوده است. نتایج بی سابقه بلو استریم ما را خوش بین می‌کند و درست بودن تمرکز روی تحویل مستقیم گاز به مشتریان ما از طریق خطوط لوله دریایی را ثابت می‌کند.

این خط لوله برای انتقال گاز طبیعی روسیه به ترکیه از طریق دریای سیاه با دور زدن کشور‌های ثالث طراحی شده است. طول کل آن به ۱۲۱۳ کیلومتر می‌رسد. این خط لوله در دسامبر ۲۰۰۲ راه اندازی شد. عرضه گاز تجاری در فوریه ۲۰۰۳ آغاز شد.

بر اساس این گزارش، شرکت اِنی ایتالیا شریک اصلی گازپروم در ساخت این خط لوله بود./تاس

برچسب ها: گاز ، روسیه ، ترکیه ، نفت و گاز
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: