bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۸۴۲
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۶
در «جهان آرا» مطرح شد:
شعرباف شهردار کرمان:بیت‌المال در نهادهای عمومی متعلق به همه مردم است و در نظام اسلامی، برچسب اموال شخصی نمی‌توان به آنها زد؛ حقوق و قراردادها نیز از همین دسته بوده و شفافیت آنها ارتباطی به این مسئله ندارد که شخص تمایلی نداشته که حقوقش را به اعضای خانواده یا نزدیکانش بگوید.

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ شهرداری کرمان به ‌صورت داوطلبانه، اطلاعات حقوق و مزایای همه کارمندان و کارگران خود را در سامانه شفافیت شهرداری منتشر کرد که با حاشیه هایی همراه بوده است.

به گزارش روابط عمومی برنامه، جدیدترین قسمت برنامه «جهان آرا» شنبه 30 بهمن ماه و با موضوع « شفافیت دستگاه های اجرایی؛ از شعار تا عمل» و با اجرای امیرحسین ثابتی روی آنتن شبکه افق رفت. در برنامه شب گذشته «جهان آرا»، پس از مرور اخبار هفته توسط امین سلیمی، گفتگویی با سعید شعرباف شهردار کرمان صورت گفت. اموال شخصی نداریم سعید شعرباف شهردار کرمان در رابطه با انتشار فیش های حقوقی کارکنان و مدیران شهرداری کرمان به صحبت پرداخت و گفت: بیت‌المال در نهادهای عمومی متعلق به همه مردم است و در نظام اسلامی، برچسب اموال شخصی نمی‌توان به آنها زد؛ حقوق و قراردادها نیز از همین دسته بوده و شفافیت آنها ارتباطی به این مسئله ندارد که شخص تمایلی نداشته که حقوقش را به اعضای خانواده یا نزدیکانش بگوید.

 

توضیحات شهردار کرمان در رابطه با انتشار فیش‌های حقوقی

وی با بیان اینکه شفافیت اعتماد می آورد و به معنای ابزار اصلاح و حل کننده مسئله است، افزود: پس از انتشار فیش های شهرداری و ملاحظه دریافتی کارمندان و مدیران، تصورات عمومی جامعه نسبت به مجموعه شهرداری کرمان اصلاح و تغییر کرد. آغاز گام بعدی شفافیت در شهرداری کرمان شعرباف تصریح کرد: شهرداری کرمان در گام دوم خود، به سراغ اموری خواهد رفت که فسادزا هستند، به عنوان مثال به سراغ امضاهای طلایی خواهیم رفت تا در نقطه صفر ابهام، شفافیت را اجرا کرده باشیم که آن هم نیازمند فرآیندی 2 تا 3 ساله است.

شهردار با یادآوری این موضوع که در قانون به صراحت اعلام شده که در مورد مدیران، بحث حکم کارگزینی مطرح نیست، تاکید کرد: همه پرداختی‌ها باید مدنظر قرار بگیرد. اگر یک حکم 6 یا 7 میلیونی برای معاون استاندار دیده شود، قطعا شک می‌کنیم که کارانه و پاداش‌ها کجا قرار دارد؟ وی اظهار داشت: اگر کارمندانی باشند که حقوقی بالاتر از میانگین مدیریتی دریافت می کنند، آیا نباید در مورد آنها شفاف بود؟ به نظر من روح قانون و حتی نص آن، منعی در این زمینه ندارد. استدلال‌های عجیب و غریب که بدنه دولت گذشته نسبت به شفافیت به خصوص ماده 29 داشته‌اند، خود آن نیز بلایی بر سر این موضوع شده است.

شعرباف خاطرنشان کرد: بحث شفافیت آرای نمایندگان در بسیاری از کشورها حل شده ولی هنوز ما درگیر همین مسئله هستیم که لازم است به این موضوع با جدیت ورود کرد. خلاف قانون بودن انتشار فیش حقوقی کارمندان در پایان برنامه حجت الاسلام حسنی سعدی استاد حوزه و دانشگاه به صورت تلفنی مهمان برنامه شد و گفت: هیچ انسان عاقلی با شفافیت مخالف نیست و از شهردار کرمان در رابطه با این موضع تشکر می کنیم، اما نسبت به نحوه اجرای آن مشکلاتی وجود دارد.

وی افزود: در قانون، از مقامات، مسئولان و مدیران سخن به میان آمده تا حقوق و مزایای آنها اعلام شود. اما استنادات شهرداری کرمان برای موارد اعلام شده، براساس قانون موجود نیست. مباحث اخلاقی و اجتماعی هم در اینجا راجع به کارمندان جزء مطرح است. پژوهشگر و استاد دانشگاه اظهار داشت: انتشار فیش حقوقی و مزایای کارمندان شهرداری کرمان بر پایه هیچ مواد قانونی نبوده و نادرست است.


//انتهای پیام

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: