bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۹۰۴
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۰
خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه طرح مشکلات سیاه‌نمایی نیست بلکه درخواست برای بازگشت به ریل حکمرانی صحیح است، گفت: امروز در ایران به جای مانع‌زدایی، شاهد مانع‌تراشی‌های تازه هستیم.

مسعود خوانساری رییس پارلمان بخش خصوصی تهران در ششمین دوره مراسم امین الضرب، گفت: شش سال گذشته در ضمن برگزاری مراسم امین الضرب و انتخاب کارآفرینان برتر کشور، رصد دقیقی از فضای کسب و کار کشور صورت پذیرفته و متاسفم امروز به شما اعلام کنم «هرسال دریغ از پارسال». یعنی در این مدت، نه تنها موانع کسب و کار برداشته نشده که دست‌انداز‌های جدیدی هم اضافه شده و جاده سنگلاخ کارآفرینی، ناهموارتر از گذشته شده است.

او در ادامه سخنان خود جمله تحریم‌های خارجی، خود تحریمی‌ها، رشد نرخ تورم، افزایش حجم نقدینگی، سیلاب کسری بودجه دولتی و بی‌انضباطی مالی و در یک کلام فضای نامساعد کسب و کار از جمله مشکلات فعالان اقتصادی دانست و گفت: هر کدام از این موارد چنان قدرتی دارد که یک اقتصاد سالم و پویا را زمین گیر کند. اما از همه این‌ها مهم‌تر و بلکه مقدم بر تمامی آنها، حکمرانی نامطلوب است.

بازگشت به منطق حکمرانی صحیح
این فعال بخش خصوصی ادامه داد: وضعیت کنونی نگران‌کننده است؛ نه تنها از منظر اقتصاد که حتی از زاویه دید سیاسی- اجتماعی هم شرایط کشور را باید جدی گرفت. امروز شاهدیم که نماد‌های نارضایتی اقتصادی در رفتار‌های عمومی مردم آشکار شده و هر روز بیشتر می‌شود. در واقع آستانه تاب‌آوری و واکنش‌پذیری جامعه به شدت کاهش یافته است.

خوانساری با تاکید بر اینکه مسئله اول امروز ایران بازسازی اقتصاد، بر مبنای عمل به مولفه‌های حکمرانی مطلوب، فاصله گرفتن از رفتار‌های غیرکارشناسی، بخشی‌نگری است، افزود: حاصل رفتار‌های چند دهه گذشته ریزش سرمایه اجتماعی است که باید با تغییر ریل رفتارها، مانع از ادامه این وضعیت شد.

او در ادامه سخنان خود اظهار داشت: اشاره به مشکلات موجود در جامعه، سیاه‌نمایی نیست و از زبان بیگانه هم بیان نمی‌شود بلکه درد دل کسانی است که با وجود تمام ناملایمات، پای این کشور ایستاده‌اند، کسب و کارشان را رها نکرده و همچنان به تولید ادامه می‌دهند. آنان امروز یک تقاضای آشکار از حاکمیت دارند و آن بازگشت به منطق حکمرانی صحیح و در تراز کشور‌های توسعه یافته است.

ناسازگار‌های سازمانی، قیمتگذاری دستوری و پافشاری بر اقتصاد دولتی و عدم واگذاری امور به بخش خصوصی بخشی از مشکلاتی است که یک کارآفرین ایرانی باید روزانه به جنگ آن‌ها برود
رییس اتاق بازرگانی تهران با طرح این سوال که چطور سنگاپور، مالزی، چین، ترکیه و بسیاری دیگر کشور‌ها از مهلکه فقر و تباهی نجات یافتند و به دل توسعه قدم گذاشتند؟ چه کیمیایی در رفتار آنها، پنهان است که برایشان راه را هموار می‌سازد؟ گفت: با اطمینان می‌توان گفت که راه چاره برای گذر از این شرایط، برنامه ریزی دقیق و عمل به حکمرانی صحیح است.

به گفته او، امروز فعالان اقتصادی در مرکز طوفان‌هایی ایستاده‌اند که هر وزش بادی، شرایط آن‌ها را بیش از بیش متلاطم می‌کند. دستیابی به توافق یا عدم آن، برخورد‌های سلیقه‌ای در وزارت‌خانه‌ها، نبود عزم جدی برای حل مسائل جاری، ناسازگاری‌های سازمانی بخصوص در نهاد‌هایی مانند گمرک، تامین اجتماعی، سازمان مالیاتی، بانک‌ها و چندین دستگاه دیگر، همچنین قیمت گذاری‌های دستوری و پافشاری بر اقتصاد دولتی و عدم واگذاری کار‌ها به بخش خصوصی همگی نمونه‌های آشکاری از مسائلی است که یک کارآفرین ایرانی باید روزانه به جنگ آن‌ها برود

کوچ جوانان و سرمایه‌گذاران کارآفرین به کشور‌های دیگر باید یک تلنگر جدی برای سیاستگذاران و دولتمردان محسوب شود و به جای تلاش برای ساده‌انگاری آن یا پوشاندنش در پستو و انکار باید با پذیرش این واقعیت تلخ به دنبال ریشه یابی و برطرف کردن موانع باشند

افزایش مهاجرت کارآفرین‌ها و سرمایه گذاران
خوانساری همچنین با بیان اینکه بعد از مهاجرت نخبگان دانشگاهی و علمی؛ بسیاری از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران هم که خسته و ناامید از چشم‌انداز اصلاح شرایط شده‌اند، در حال خروج از کشورند، ادامه داد: نکته نگران‌کننده‌تر این است که این اتفاق در نسل جوان کارآفرین استارت‌آپی به سرعت رو به افزایش است. تنها کافی است از مدیران استارت‌آپ‌های برتر ایرانی سوال کنید که چند نفر از نیروهایشان را در ماه‌های گذشته به دلیل مهاجرت از دست داده‌اند تا به عمق تاسف بار این موضوع پی ببرید.

به گفته رییس پارلمان بخش خصوصی، کوچ جوانان و سرمایه‌گذاران کارآفرین به کشور‌های دیگر باید یک تلنگر جدی برای سیاستگذاران و دولتمردان محسوب شود و به جای تلاش برای ساده انگاری آن یا پوشاندنش در پستو و انکار باید با پذیرش این واقعیت تلخ به دنبال ریشه یابی و برطرف کردن موانع باشند.

خوانساری ادامه داد: امروز در ایران به جای مانع‌زدایی، هر روز شاهد مانع‌تراشی‌های تازه هستیم و متاسفانه سیاستگذاران به جای بهبود فضای کسب و کار با تدوین، صدور و تصویب برخی بخشنامه‌ها و قوانین مسیر کار و کارآفرینی را پیچیده‌تر از قبل می‌کنند. در این شرایط است که جوان کارآفرین یا سرمایه‌گذار وقتی با ویزای استارت‌آپی یا سرمایه‌گذاری کشوری دیگر و مشوق هایشان مواجه می‌شود؛ نه برای ماندن در کشور که برای ساخت آینده خود در کشوری دیگر برنامه‌ریزی می‌کند.

«عمل نکردن مسئولان به وعده‌هایشان» مهم‌ترین نارضایتی بخش خصوصی
او افزود: یک نظرسنجی که اخیراً توسط مرکز پژوهش‌های مجلس صورت گرفته نشان می‌دهد، مهم‌ترین نارضایتی سرمایه‌گذاران «عمل نکردن مسئولان به وعده‌هایشان» است، صد‌ها و عده‌ای که برای بهبود شرایط در سال‌های گذشته داده شده، اما در انتها نه تنها به بهبود وضعیت منتهی نشده که متاسفانه در بسیاری از مواقع بر خلاف آن عمل شده و شرایط کار را پیچیده‌تر از گذشته کرده است.

رییس اتاق بازرگانی تهران خاطر نشان کرد: بخش خصوصی ایران از تبار امین‌الضرب‌ها است. از بازماندگان ملک‌التجارهاست. خود را وارث افرادی مانند معین‌التجار بوشهری و صاحب تاریخی ۱۳۸ ساله می‌داند. همین است که امروز و همزمان با باریدن باران مشکلات از زمین و آسمان، این کارآفرینان خستگی‌ناپذیر، سر جای خود ایستاده‌اند و رنج‌ها را به موفقیت تبدیل می‌کنند.

او معتقد است: کارآفرین متعهد ایرانی، اگرچه در سکوت است، ولی بی‌اعتنا به موضوعات پیرامون خود نیست. به شما قول می‌دهم که این کارآفرینان اگر در کشور دیگری زیست می‌کردند و اگر موقعیت افرادی مانند بیل گیتس، وارن بافت و دیگران را داشتند، قطعا می‌توانستند از آنان سرآمدتر شوند.

/بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: