bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۹۵۱
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۷
‫مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ضمن تشریح برنامه‌ها و اقدامات این شرکت به منظور کنترل خوردگی در تاسیسات و خطوط لوله گفت: می‌توان هزینه‌های خوردگی را با به کارگیری روش‌های پیشگیرانه و اتخاذ رویکرد‌های مناسب تا حدود ۷۰ درصد کاهش داد.

به گزارش بازارنیوز، علیرضا دانشی در بیستمین کنگره خوردگی ایران که امروز، سوم اسفندماه ۱۴۰۰ به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار کرد: خوردگی هزینه‌های بالایی را به دنبال دارد. تقریبا تمامی فلزات و عمده قطعات و تجهیزات در شرایط خورنده آسیب پذیر هستند و حتی فولاد‌های زنگ نزن نیز در محیط‌های خاصی دچار تخریب می‌شوند.

وی افزود: هزینه‌های مستقیم خوردگی مانند تخریب و از بین رفتن قطعات، هزینه‌های جایگزینی، تعمیر و همچنین هزینه‌های غیرمستقیم مانند تخریب محیط زیست، توقف تولید و هدررفت محصولات در صنایع بالا است از این رو، هر تلاشی که بتوانیم برای کاهش میزان این هزینه‌ها انجام دهیم را عملی می‌کنیم و در واقع به اقتصاد طرح‌ها و پروژه‌ها کمک کرده‌ایم.

‫مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اشاره به حادثه بوپال هند که به دلیل خوردگی مخزن رخ داده بود، گفت: در این حادثه بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر از مردم بوپال جان خود را از دست دادند. در کشور ما نیز موارد متعددی از پدیده خوردگی در صنایع نفت و گاز رخ داده است؛ بنابراین پرداختن به مقوله خوردگی و توجه ویژه به آن باید مدنظر همگان قرار بگیرد.

‫دانشی با اشاره به راهکار‌های کاهش هزینه‌های خوردگی عنوان کرد: مطالعات متعددی در نقاط مختلف دنیا انجام شده و نشان دهنده این است که می‌توان هزینه‌های خوردگی را با به کارگیری روش‌های پیشگیرانه و اتخاذ رویکرد‌های مناسب تا حدود ۷۰ درصد کاهش داد.

‫وی با اشاره به اینکه چنین مطالعاتی در ایران صورت نگرفته است، افزود: میزان هزینه‌های خوردگی در ایران مشابه اغلب کشور‌های دیگر بین ۳ تا ۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور برآورد می‌شود، اگر تولید ناخالص داخلی ایران را حدود ۶۰۰ میلیارد دلار در سال درنظر بگیریم بر مبنای ۳ درصد حدود ۱۸ میلیارد دلار در سال هزینه خوردگی خواهد بود.

‫مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ادامه داد: در صنایع بالادستی و در مقوله تاسیسات و با توجه به روند افزایش بهره‌وری از میادین نفتی و افزایش میزان برش آب همراه نفت و ترکیبات خورنده با مشکل خوردگی مواجه هستیم و باید با تغییر رویکردها، اصلاح نگرش‌ها و تدوین استراتژی‌های مدیریتی سعی بر مرتفع کردن آن کرد.

‫وی با اشاره به برخی از راهکار‌ها و استراتژی‌ها برای مدیریت خوردگی، گفت: پیاده‌سازی برنامه مدیریت خوردگی، شناسایی ریسک‌ها و خوردگی‌های محتمل هر تجهیز، آگاهی از هزینه‌های بالای خوردگی، افزایش آموزش و مهارت کارمندان به منظور شناخت و شناسایی روش‌های کنترل خوردگی و بازنگری در فرایند طراحی تاسیسات با رویکرد کاهش خوردگی از جمله اقداماتی است که می‌توان در این خصوص انجام داد.

‫مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب خاطرنشان کرد: شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با توجه به گستردگی و حجم بالای خطوط لوله و تاسیسات عظیم در چند استان و قدمت این تاسیسات، فعالیت‌های مختلفی از جمله تدوین برنامه جامع پایش و ارزیابی وضعیت خطوط لوله از طریق روش‌هایی همچون توپک‌رانی هوشمند و ارزیابی مستقیم، حصول اطمینان از انتخاب مناسب مواد در پروژه‌های جدید، استفاده از فرایند‌های نوین پوشش دهی، ارزیابی و تحلیل مطالعات ریسک و ... را در برنامه دارد.

‫وی با بیان اینکه تمام تلاش مان بر این است که خوردگی در تاسیسات را به حداقل ممکن برسانیم، بیان کرد: امیدواریم تعاملات فی مابین صنعت و دانشگاه خصوصا در شرایط خاص تحریم در جهت بهبود وضعیت موجود گسترش پیدا کند و مراکز علمی-تحقیقی و فناوری ویژه‌ای مختص به خوردگی ایجاد شود تا بتوانیم خود را در مرز دانش قرار دهیم.


/ایسنا

برچسب ها: خوردگی ، تاسیسات ، نفت
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: