bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۹۷۳
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳
بانک مسکن برای کاهش فشاری که به متقاضیان وام وارد می‌شد، در امتیاز خود از صدور اوراق، ۵۰ درصد تخفیف اعمال کرد، اما این اقدام آنچنان تاثیری نگذاشت و نتوانست قیمت را بشکند چرا که تقاضای سنگینی برای اوراق وجود داشت.

یک کارشناس بازارسرمایه با بیان اینکه کاهش عرضه و افزایش تقاضا نقش اصلی را در افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن داشتند،گفت: با توجه به افزایش عرضه، قیمت اوراق کاهش خواهد یافت و احتمالا بازگشت قیمت‌ها به محدوده ۷۰ هزار تومان در بهار یا تابستان رخ خواهد داد.

حمیدرضا جیحانی در پاسخ به سئوالی در مورد عوامل افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن افزود: اوراق تسه مسکن در حقیقت برای تسهیل روند دریافت وام مسکن کسانی است که قصد خرید مسکن دارند اما سپرده‌گذاری قبلی نداشتند.

وی اضافه کرد: سالیان گذشته این اوراق از طریق آگهی در روزنامه‌ها و دلالانی که اطراف بانک‌ها بودند، معامله می‌شد. پس از آن برای آنکه بتوان قیمت اوراق را مدیریت کرد و فضا نیز شفاف‌تر شود، بانک مسکن به عنوان متولی اوراق تسهیلات مسکن که به اصطلاح به آن «تسه» گفته می‌شود، در نظر گرفته شد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بانک مسکن نیز اوراق تسه را وارد تابلو فرابورس کرده و فرآیند عرضه و تقاضا آغاز شد، گفت: در این فرآیند، افرادی که سپرده‌گذاری می‌کنند، اوراق را دریافت کرده و سپس به افراد دیگری می‌فروشند.

وی ادامه داد: در زمان حاضر قیمت اوراق تسه به قدری افزایش پیدا کرده که از نظر اقتصادی فشاری را بر کسانی که می‌خواهند خانه خریداری کنند وارد می‌کند، از سوی دیگر  صرفه اقتصادی وام‌های بانک مسکن را به شدت کاهش داده است.

جیحانی در خصوص علل افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن گفت: چند دلیل برای این افزایش قیمت وجود دارد، یک دلیل این است که در سال گذشته، بازدهی سپرده‌گذاری  برای کسانی که سپرده‌گذاری کرده و اوراق دریافت می‌کنند، کاهش یافته بود و در نتیجه طرف عرضه کاهش یافته بود. از سوی دیگر با توجه به فرآیند قیمتی بازار مسکن و ایجاد تقاضا در املاک کوچک و ارزان قیمت، تقاضای این اوراق افزایش پیدا کرد، در نتیجه این دو عامل شاهد بودیم که عرضه و تقاضای این اوراق که روی تابلوی فرابورس حتی تا دو برابر افزایش پیدا کرد و این مسئله سبب بروز مشکل برای کسانی شد که قصد دریافت وام را داشتند.

وی اظهار کرد: بانک مسکن برای کاهش فشاری که به متقاضیان وام وارد می‌شد، در امتیاز خود از صدور اوراق، ۵۰ درصد تخفیف اعمال کرد، اما این اقدام آنچنان تاثیری نگذاشت و نتوانست قیمت را بشکند چرا که تقاضای سنگینی برای اوراق وجود داشت.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه در ماه‌های آینده(نه در کوتاه مدت) و با توجه به افزایش سودآوری این اوراق، عرضه افزایش پیدا خواهد کرد، گفت: از سوی دیگر به دلیل رکود بازار مسکن  در دو ماه اخیر، تقاضای خرید کاهش پیدا کرده است در نتیجه قیمت اوراق نیز به سمت تعادل خواهد رفت اما قیمت آن در حال حاضر منطقی نیست.

وی در خصوص امکان بازگشت قیمت اوراق تسهیلات مسکن به محدوده ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان گفت: بحث کاهش قیمت اوراق تسه به جز عرضه و تقاضا به عوامل دیگری از جمله  نرخ وام بانک مسکن، نرخ اوراق آزاد در بازار اقتصاد کشور و بازدهی بازارهای موازی نیز بستگی دارد، اما اینکه قیمت‌ها بخواهد به ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان بازگردد زمان خواهد برد و ممکن است در بهار یا تابستان سال آینده شاهد این مساله باشیم.

/تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: