bazarnews

کد خبر: ۱۰۳۰۴۳
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار تهران ضمن انتقاد از برآورد‌های وزارت جهاد کشاورزی از بازار خشکبار کشور گفت: متاسفانه این وزارتخانه به بهانه حمایت از تولید داخل با مانع تراشی در واردات کنترل شده برخی از اقلام خشکباری، زمینه‌های واردات قاچاق این قبیل محصولات را فراهم کرده است.

ممانعت از واردات، علت جولان خشکبار قاچاق در بازار/ برآورد‌های وزارت جهاد کشاورزی از بازار آجیل اشتباه است

گروه کشاورزی بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ «مصطفی احمدی» رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار تهران در گفتگو با بازارنیوز، ارزیابی غلط وزارت جهاد کشاورزی از وضعیت کشت و تولید برخی از اقلام خشکبار را از مهم‌ترین عوامل موثر در افزایش ورود محموله‌های قاچاق این دست کالا‌ها به کشور دانسته و پیرامون آن اظهار کرد: در حال حاضر محصولات همچون پسته و تخم ژاپنی به اندازه کافی در داخل کشور تولید و در عین حال به دیگر کشور‌های منطقه نیز صادر می‌شود، اما با این وجود بخش دیگری از  محصولات خشکباری بر خلاف آمار‎‌های غلط وزارت جهاد کشاورزی در وضعیت مناسبی قرار ندارد و اکنون همین مسئله باعث افزایش ورود غیر قانون آجیل قاچاق ا به کشور شده است .


رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار، خاطر نشان کرد:متاسفانه مدیران ارشد  وزارت جهاد کشاورزی مدعی هستند که محصولی همچون بادام زمینی به اندازه نیاز مصرف مردم در داحل کشور تولید و در عین حال در سطح بازار وجود دارد، اما باید خاطر نشان کرد که آنچه ما در سطح بازار خشکبار پیرامون این محصول مشاهده می‌کنیم با آنچه که آقایان در وزارت جهاد کشاورزی می‌گویند از زمین تا آسمان فرق دارد.


وی افزود: طبق برآورد‌های انجام شده میزان مصرف بادام زمینی ایرانیان در سال رقمی بالغ بر حدود ۱۵ تا ۱۶ هزار تن بوده است در حالی که تولید این محصول در داخل ایران به اندازه میزان مصرف مردم نیست؛ درچنین شرایطی به دلیل ممانعت وزارت جهاد کشاورزی از  واردات کنترل شده بادام زمینی، این محصول به شکل غیر قانونی و غیر بهداشتی وارد کشور می‌شود.


احمدی تصریح کرد: علاوه بر بادام زمینی، گردو نیز  از دیگر اقلام خشکباری است که با چنین مشکلی مواجه است؛ متاسفانه  میزان برداشت گردو در کشور به اندازه‌ای نیست که بتواند نیاز کل کشور را برآورده سازد، به همین جهت ما شاهد ورود گردو‌های قاچاق بلغاری و شیلیایی  هستیم که با کارتون ایرانی در حال خرید و فروش در سطح بازار هستند.


وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر پیشنهاد اعضای صنف فروشندگان آجیل و خشکبار این است که وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از واردات قاچاق و در عین حال ورود بهداشتی این محصولات، مجوز ثبت سفارش میزان مشخصی از  کالا‌هایی همچون گردو و بادام زمینی را صادر کند؛ متاسفانه طی سال‌های اخیر این وزارتخانه به دلیل حمایت از تولید، مانع از واردات این کالا‌ها شده است که نتیجه آن اکنون خود را به شکل کالا‌هلای قاچاق و غیر بهداشتی نشان داده است.


احمدی در پایان تاکید کرد: در حال حاضر بین ۶۵ تا ۷۰ درصد محصولات خشکباری مورد مصرف کشور از طریق کشاورزان داخل تامین می‌شود، اما در این میان تنها چند قلم از محصولات خشکباری نیز وجود دارند که به دلیل عدم سازگاری فرایند کشت آنها با اقلیم ایران امکان تولید آنها در داخل ایران وجود ندارد. مطمئنا با واردات کنترل شده اقلامی همچون گردو و بادام زمینی دیگر شاهد نمونه‌های قاچاق آن در بازار خشکبار کشور نخواهیم بود.

 

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: