bazarnews

کد خبر: ۱۰۳۰۴۵
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۱
مسیح کشاورز گفت: مافیای برنج ایرانی آمدند گفتند ما ۲/۵ میلیون تن برنج تولید می کنیم، برنج واردات نکنید؛ امروز باید پاسخگو باشند، این برنج امروز کجاست؟ و اگر این میزان برنج تولید می شود چرا باید قیمت ۱۰۰ هزار تومان بفروش برسد؟

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به اینکه هر مساله ای که در کشور اتفاق می افتد مربوط به سیاست گذاری های وزارت جهاد کشاورزی است گفت: در شرایط کنونی وزارت جهاد کشاورزی با بخش خصوصی هیچ تعاملی ندارد، در دولت قبل وزارت صنعت و ستاد تنظیم بازار با حذف ممنوعیت واردات برنج در سال ۱۴۰۰ موافقت کردند اما وزارت جهاد کشاورزی کنونی که درباره مساله واردات برنج تصمیم گیر اصلی است مخالف واردات بوده و همین مساله باعث شده که برنج ایرانی به کیلویی ۱۰۰ هزار تومان برسد.

مسیح کشاورز با بیان اینکه در شرایط کنونی تولیدکننده های برنج در ایران آمار واقعی نمی دهند و همین مساله باعث شده که کمبود برنج در بازار نمایان شود و قیمت بالا برود، تصریح کرد: واردکننده های برنج با ارز نیمایی واردات می کنند و هر چقدر ورادات می شود در کشور مصرف می شود. از طرف دیگر شرکت بازرگانی دولتی جایگزین واردکننده ها شد و با توجه به اینکه روی تناژهای بالا می خرد روی قیمت برنج در بازار خارجی تاثیر گذاشته و هر تن برنج هندی ۱۰۰ دلار گرانتر شده است.

او افزود: در شرایط کنونی شکل پلیسی برای برنج ایجاد کرده اند و وارد قیمت گذاری شده اند حالا با توجه به اینکه قیمت ارز در ایران نوسان دارد نمی توانیم درباره برنج خارجی قیمت گذاری کنیم و البته باید تغییرات قیمت جهانی برنج را هم باید در نظر گرفت.

برنج ایرانی شناسنامه ندارد
کشاورز با اشاره به اینکه برخورد با خرده فروشی ها آغاز شده و همین مساله باعث توقف فروش شده، زیرا قیمت ها را به صرفه نمی دانند اظهار کرد: فروشنده ها می گویند که اگر گرانتر بفروشند جریمه می شوند به همین دلیل فشار بر همه زیاد شده و واردکننده هم برنج را از بنادر صادرکننده ترخیص نمی کند. این اتفاق باعث می شود جنس های مرغوب به صورت قاچاق با قیمت های بالاتر به دست مصرف کننده برسد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به اینکه در حال حاضر برنج های که واردات می شود شناسنامه دار هستند اینکه از کجا و با چه قیمتی واردات شده است، گفت: برنج ایرانی در بازار اصلا شناسنامه ندارد و اصلا معلوم نیست کشاورز چقدر با چه برندی تولید کرده و با چه قیمتی عرضه کرده است.

او افزود: مافیای برنج ایرانی آمدند گفتند ما ۲/۵ میلیون تن برنج تولید می کنیم برنج واردات نکنید امروز باید پاسخگو باشند این برنج کجاست؟ و اگر این میزان برنج تولید می شود چرا باید قیمت ۱۰۰ هزار تومان بفروش می رسد؟

در ماه های گذشته با وجود اینکه گفته شده شرکت بازرگانی دولتی برای تنظیم بازار برنج بیش از ۱۰۰ تن برنج از ذخیره استراتژیک را به بازار تزریق کرده اما وضعیت قیمت ها همچنان صعودی است و این در بازار برنج در شرایطی به وجود آمده که دولت مدعی کنترل قیمت ها در بازار بوده است، حالا به تازگی دولت تاکید کرده که در بازارگام کالاهایی مانند برنج با قیمت پایین عرضه می شود تا بازار به تعادل برسد، اما مشکل اینجاست که این سامانه برنج هندی و پاکستانی عرضه می کند و کسانی که تمایل دارند برنج ایرانی مصرف کنند همچنان مجبور هستند با قیمت های بسیار بالا و خارج از این سامانه تهیه کنند.

بنابراین در شرایط کنونی سیاست دولت در بحث برنج نیازمند بازنگری است؛ نخست اینکه باید عرضه محصول در بازار را تقویت کند و این مساله از طریق بازگشایی ثبت سفارش و ترخیص برنج خارجی ممکن است، از طرف دیگر انبارهای برنج ایرانی را مورد رصد قرار دهد و اگر در ایران ۲/۵ میلیون تن برنج در سال تولید شده چرا تاکنون این میزان برنج عرضه نشده و با مافیای برنج برخورد جدی شود، همانطوری که قوه قضائیه وعده داده است با افرادی که معیشت مردم را به خطر می اندازد برخورد خواهد کرد.

/موج

برچسب ها: برنج ، گرانی ، واردات برنج
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: