bazarnews

کد خبر: ۱۰۳۱۲۱
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۰
میزان بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر۱۴۰۰) تا ۶ اسفندماه به میزان ۱۲۰.۸ میلیمتر رسید، این در حالی که در دوره بلندمدت ۱۳۹ میلیمتر بارندگی داشته‌ایم که نشان از کاهش ۱۳.۱ درصدی بارش‌ها نسبت به دوره بلندمدت است.

به گزارش بازارنیوز، وضعیت بارش‌های کشور در پاییز چندان مطلوب نبود و میزان بارش‌ها در این فصل بیانگر آن است که پاییز سال جاری آن‌چنان‌که پیش‌تر سازمان هواشناسی اعلام کرد، یکی از خشک‌ترین فصل‌های نیم قرن اخیر بود، اما وضعیت در زمستان امسال کمی بهتر شده است و بارش‌های به نسبت خوبی در کشور شاهد بودیم.

چندی پیش هم «علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو در گفتگو با خبرنگار ایرنا در باره وضعیت بارش‌ها گفت: میزان بارش‌ها در برخی از نقاط زیاد بوده است.

وی ادامه داد: میزان زیاد بارش عمدتا در نقاط جنوبی کشور و در استان‌های کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بخشی از بوشهر، جنوب فارس بوده است.

وزیر نیرو گفت:، اما در بخشی از حوضه‌ها هم بارش کمتر از نرمال بوده و در اسفند ماه پیش‌بینی بارش‌ها در حد نرمال است.

براساس این گزارش، تازه‌ترین گزارش مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی نشان از آن دارد که بارش‌های از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۱۴۰۰) تا روز ۶ اسفندماه ۱۲۰.۸ میلیمتر بوده که در مقایسه با دوره بلندمدت کاهش ۱۳.۱ درصدی را نشان می‌دهد.

وضعیت بارشی فصل زمستان تا روز ۶ اسفند ماه بهتر از دوره بلندمدت است، به گونه‌ای که از ابتدای این فصل تا ۶ اسفند ۸۰.۹ میلیمتر بارش رخ داده که در مقام مقایسه با دوره بلندمدت که ۷۷.۴ میلیمتر بارندگی ثبت شده داشته‌ایم و از رشدی ۴.۵ درصدی برخودار شده است.

همچنین از ابتدای اسفند ماه امسال تا ششمین روز آن ۵.۴ میلیمتر بارش در کشور رخ داده که در مقایسه با دوره بلندمدت با بارش ۶.۲ میلیمتری کاهش ۱۲.۹ میلیمتری را نشان می‌دهد.

روند کاهشی بارش‌ها همچنین اثر خود را بر ذخایر سد‌های کشور باقی گذاشته به گونه‌ای که با کاهش ۲۰ درصدی همراه شده است.

/ایرنا

برچسب ها: بارندگی ، آب ، هواشناسی
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: