bazarnews

کد خبر: ۱۰۳۱۳۴
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۶
با عقب نشینی مجلس از افزایش سقف پرداخت تسهیلات تکلیفی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ و تاثیر آن بر میزان منابعی که از این بابت باید آزاد می‌شدند، بازنشستگان نگران استمرار پرداخت تسهیلات حمایتی ارزان قیمت شدند.

به گزارش بازار نیوز، اعضای تشکل‌های بازنشستگان خبر دادند که سازمان تامین اجتماعی در پرداخت تسهیلات بانکی به بازنشستگان خود دچار مشکل شده است؛ چرا که بانکی که متعلق به این مجموعه است، امکان اضافه برداشت از بانک مرکزی را ندارد.

این در حالی است که نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سقف اضافه برداشت از بانک مرکزی را افزایش داده بودند تا منابع بیشتری برای پرداخت تسهیلات به مشتریان بانک‌ها بازشود؛ با این حال بانک مرکزی با مصوبه‌ی مجلس مخالفت کرده است.

گروه‌های مختلف بازنشستگان از جمله تامین اجتماعی، منتظر تعیین وضعیت بانک‌ها در ارتباط با تسهیلات تکلیفی هستند.

آن‌ها در این مورد گفتند که شرایط تسهیلات تکلیفی ۵۰ میلیون تومانی، به اندازه‌ی کافی سختگیرانه است و به طور عادی بازنشستگان امکان دریافت این تسهیلات را ندارند.

متقاضیان می‌گویند شروط بانک‌ها مانند نداشتن اقساط معوق و حقوق بالای ۶ میلیون تومان، دریافت این تسهیلات را سخت می‌کند و به حذف بازنشستگان حداقل‌بگیر می‌انجامد که در سال جاری در محدود ۳ تا ۴ میلیون تومان مستمری دریافت می‌کردند.

بازنشستگان با اشاره به اینکه بانک مرکزی احراز شرایط دریافت‌کنندگان تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی را به بانک‌ها سپرده است، افزودند: «این احتمال وجود دارد که بانک‌ها با الزامات خود این تسهیلات را پرداخت کنند؛ ضمن اینکه بانک مرکزی اصراری بر پرداخت این تسهیلات ندارد و بانک‌ها می‌توانند مانع از افزایش اضافه برداشت خود شوند.

به هر ترتیب، بانک‌ها دیگر با فشار مصوبه مجلس دست به گریبان نیستند و می‌توانند با در نظر گرفتن حساسیت‌های خود این تسهیلات را پرداخت کنند.»

جدا از وضعیت پرداخت تسهیلات تکلیفی از محل، اضافه برداشت، تسهیلات داخلی سازمان تامین اجتماعی برای بازنشستگان، که از محل اضافه برداشت یا منابع دیگر بانک عامل، به میزان ۷ میلیون تومان پرداخت می‌شود، با کندی در روند پرداخت رو به رو است.

هنوز بسیاری از بازنشستگان موفق به دریافت این تسهیلات بر اساس سهمیه‌های اختصاص یافته به کانون‌های بازنشستگان، نشده‌اند؛ هرچند سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده که تا انتهای سال جاری پرونده پرداخت تسهیلات بسته می‌شود و ۷۰ هزار بازنشسته در اسفند ماه تسهیلات خود را دیافت می‌کنند.

منبع: ایلنا
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: