bazarnews

کد خبر: ۱۰۳۱۳۹
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۹
معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه مذاکراتی با بخش خصوصی بین‌المللی صرفا برای انتقال تکنولوژی ساخت انجام شده است، گفت: قرار نیست هیچ پروژه‌ای در کشور توسط هیچ شرکت خارجی به مفهوم آنکه استفاده از نیروی کار خارجی باشد، انجام بشود.

«محمود محمودزاده» در خصوص مشارکت شرکت‌های داخلی و همچنین بین‌المللی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن، افزود: هم‌اکنون نیروهای کار کافی، امکان اجرا و امکان مدیریت ساخت مسکن در کشور وجود دارد. صرفا بحثی که مطرح است در راستای بهره‌مندی از توان تکنولوژیک است تا بدین نحو صنعت ساختمان کشور را ارتقا بدهیم.

معاون مسکن و ساختمان با اشاره به اینکه مشارکت در طرح نهضت ملی مسکن در دو بخش سرمایه‌گذاری و ساخت خواهد بود، گفت: در بخش مشارکت در سرمایه‌گذاری، برخی از اراضی دولت که قیمت بالاتری دارند و نمی‌شود در طرح‌های حمایتی مورد استفاده قرار بگیرد، روی آن زمین‌ها، ارزش افزوده ایجاد خواهد شد و منابع حاصل از آن به صندوق ملی مسکن می‌آید تا به مسکن حمایتی کمک شود.

وی ادامه داد: حدود ۷۰ هزار واحد پروژه‌های مشارکتی در سراسر کشور با کارفرمایی شرکت عمران شهرهای جدید، سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت بازآفرینی شهری ایران، مراحل آن در حال انجام است.

محمودزاده تاکید کرد: دولت هیچ واحد مسکونی را نمی‌سازد، بلکه تمامی پروژه‌های مسکن حمایتی توسط بخش خصوصی احداث می‌شود و دولت مجری نیست.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: در بخش مشارکت در ساخت که تمامی واحدها توسط بخش خصوصی احداث می‌شود نیز در یک بخش واحدهایی هستند که مردم برای خود اقدام به ساخت می‌کنند که عموما شامل پروژه‌های کوچک و در شهرهای کوچک است و در صورت نیاز پلاک به مردم واگذار می‌شود و مردم برای خود اقدام به ساخت می‌کنند.

وی گفت: برای بالاتر از ۵ واحد نیز عموماً احداث واحدها به سازندگان حرفه‌ای و ذیصلاح واگذار می‌شود و سازندگان برای گروه‌های ساخت و کسانی که به آنها زمین واگذار شده اقدام به ساخت و ساز می‌کنند.

به گفته محمودزاده مشارکت سازندگان حرفه‌ای برای پروژه‌های بالاتر از ۵ واحد است که به شکل انبوه‌ساز، پیمانکار و یا تعاونی‌های واجدشرایط وارد می‌شوند و در ساخت و ساز مشارکت و اقدام به اجرا می‌کنند.

/ایرنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: