bazarnews

کد خبر: ۱۰۳۱۸۷
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۰
حمله روسیه به اوکراین سبب شد که بسیاری از بازار با افزایش بی سابقه قیمتی روبرو شوند و کشور‌های دیگر نیز به شدت تحت تاثیر این جنگ قرار بگیرند.

به گزارش بازارنیوز، در پی حمله روسیه به اوکراین بازار‌های مختلف در سراسر جهان با نوسانات زیادی روبرو بودند و با ادامه دار بودن این جنگ این بازار‌ها همچنان تحت الشعاع این امر قرار گرفته اند.

بازار نفت در طی یک ماه اخیر بیش از ۳۰ دلار افزایش قیمت به خود دیده است به طوری که هم اکنون قیمت نفت در بازار جهانی به بیش از ۱۰۰ دلار رسیده و با توجه به ادامه دار بودن این جنگ و کاهش ذخایر نفت در آمریکا و عرضه محدود بیشتر کشور‌های اوپک به نظر می‌رسد نفت تا ۱۲۰ دلار نیز برود.

از طرف دیگر در بازار سهام نیز به جز سهام آمریکا که با کاهش شاخص‌ها روبرو بوده، سهام بیشتر کشور‌های شرق آسیا و اروپا با رشد بی سابقه‌ای روبرو شده اند.

بازار طلا نیز در طی روز‌های گذشته و بحبوحه جنگ از مرز ۱۹۰۰ دلار به ازای هر اونس عقب نشینی کرد و به محدوده ۱۸۷۰ دلار رسید، ولی با این حال امروز نیز دوباره بالا کشید و به ۱۹۰۱ دلار رسید.

قیمت گاز و ال ان جی نیز در اتحادیه اروپا با افزایش ۳۵ درصدی روبرو شد که این امر عمدتاً به دلیل احتمال قطع کامل گاز از روسیه به اتحادیه اروپا، عدم جایگزینی بازار جدید به جای روس‌ها و احتمال لغو راه اندازی خط لوله نورد استریم ۲ از مبدا روسیه به مقصد آلمان صورت گرفته است.

از طرف دیگر قیمت گاز هم بشدت افزایش یافته و قیمت شاخص گاز هلند (تی‌تی‌اف) با بیش از ۴۰ درصد افزایش، به ۱۲۵ یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسیده است.

قیمت بنزین در آمریکا و فرانسه به شدت افزایش یافته و حتی فرانسوی‌ها برای شهروندان خود سهمیه‌ای ۳۰ لیتری در نظر گرفته است.

از طرف دیگر تنش بین این دو کشور قیمت مواد غذایی را به بالاترین حد خود خواهد رساند به‌طوری که از همین حالا روزانه ۵۰ سنت قیمت گندم صادراتی آمریکا افزایش می‌یابد. قیمت گندم و سویا به بالاترین سطح در ۹ سال گذشته رسیده است به طوری که شاهد افزایش ۳۰ درصدی قیمت گندم و ۲۰ درصدی قیمت ذرت در بازار‌های جهانی هستیم.

/مهر

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: