bazarnews

کد خبر: ۱۰۳۲۸۱
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
آیا افزایش قیمت نفت می‌تواند تغییری در روند اقتصادی ایران ایجاد کند؟!

جنگ اوکراین و روسیه منجر به رشد قیمت نفت شده. قیمت نفت برنت فقط در روز جاری بیش از ۴ دلار رشد کرده و هر بشکه از این نوع نفت به قیمت ۱۱۷ دلار و ۸ سنت در لحظه انتشار خبر معامله می‌شود. قیمت نفت وست تگزاس آمریکا هم از این افزایش‌ها عقب نمانده و هر بشکه این نوع نفت با رشد ۳.۸۶ دلار به قیمت بشکه‌ای ۱۱۴ دلار و ۴۶ سنت به فروش می‌رود. سایر محصولات نفتی از گازووئیل و بنزین گرفته تا نفت کوره دارای رشد قیمت بوده‌اند.

مناقشات اوکراین و روسیه باعث شده رشد قیمت نفت لحظه‌ای باشد، قیمت‌ها در لحظه انتشار خبر از ۱۱۷ دلار در هر بشکه عبور کرد.

امروز نفت در بازار‌های جهانی تحت تاثیر تحولات اوکراین و روسیه افزایش قیمت داشت، زیرا سرمایه گذاران با نگرانی از کاهش عرضه در روز‌های آینده، خرید‌های خود را افزایش داده اند. از سوی دیگر شوک تورمی که علائم آن ظاهر شده گرایش به سمت خرید نفت و دیگر کالا‌های اساسی و نیز سهام بازار‌های بورس را بیشترکرده است.

قیمت نفت برنت تنها در روز جاری بیش از ۴ دلار رشد کرد و هر بشکه از این نوع نفت به قیمت ۱۱۷ دلار و ۸ سنت در لحظه انتشار خبر معامله می‌شود.

قیمت نفت وست تگزاس آمریکا هم از این افزایش‌ها عقب نماند و هر بشکه از این نوع نفت با رشد ۳.۸۶ دلار به قیمت بشکه‌ای ۱۱۴ دلار و ۴۶ سنت به فروش می‌رود.

مناقشات بین اوکراین و روسیه نشانه‌ای از تورم جهانی را بروز داده و سرمایه گذاران خرید‌های خود را نه تنها در مورد طلای سیاه بلکه در سهام بازار‌های جهانی افزایش داده اند که منجر به افزایش قیمت‌ها شده است.

«شان اولیور» رئیس سرمایه گذاری راهبردی در AMP با بیان اینکه سرمایه گذاران از بروز شوک تورمی به شدت نگران هستند، گفت: «روسیه حدود ۳۰ درصد گاز و نفت وارداتی اروپا را تامین می‌کند که حدود ۱۱ درصد کل تولید نفت جهانی است.»

وی می‌گوید: ما در پیش بینی آتی قیمت کالا‌های اساسی بازنگری کرده ایم و به دلیل تحولات اوکراین و روسیه قیمت‌ها را حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بالاتر برآورد کرده ایم.

/سایت شماره یک

برچسب ها: قیمت نفت ، اوکراین ، روسیه
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: