bazarnews

کد خبر: ۱۰۳۳۰۸
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: این تلقی که همه مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند درست نیست و شرایط مناطق آزادی که از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند، در قانون مادر ذکر شده و از مابقی مناطق مالیات اخذ می‌شود.

به گزارش بازارنیوز، محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به موضوع نحوه اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مناطق آزاد تجاری و اقتصادی، گفت: این موضوع در لایحه بودجه آمده بود و در مصوبه تلفیق هم مد نظر قرار داشت که بر اساس آن اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مناطق آزاد تجاری کشور به صورت فراگیر اعمال شود.

وی تصریح کرد: این در حالی بود که مقررات و ضوابط خاصی در قانون مالیات بر ارزش افزوده که حدود ۴ سال در کمیسیون اقتصادی دوره قبل و دوره فعلی روی آن کار شد و پس از تأیید شورای نگهبان در ۱۳ دی ماه امسال اجرایی شد، تدوین کرده بودیم.

وی با بیان این که این تلقی که همه مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند درست نیست، توضیح داد: بر اساس این مصوبه، فقط مناطق آزاد اقتصادی که محصور بودن آن به تایید گمرگ جمهوری اسلامی رسیده و خارج از نقاط جمعیتی باشد و مناطقی که تراز تجاری آن‌ها مثبت است، از ظرفیت معافیت مالیات بر ارزش افزوده استفاده می‌کنند و سایر مناطق از این معافیت، مستثنی خواهند بود و اخذ مالیات بر ارزش افزوده از آن‌ها اجرا می‌شود.

پورابراهیمی یادآور شد: در مصوبه امروز، نمایندگان با حذف بند الحاقی تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۰ موافقت کرده و به قانون مادر برگشتیم؛ به این معنا که اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مناطق آزاد تجاری بر اساس قانون مصوب مجلس اجرا می‌شود که مناطقی که ویژگی‌های مرتبط با استفاده از ظرفیت معافیت مالیات بر ارزش افزوده دارند از آن استفاده می‌کنند، در غیر این صورت مشمول پرداخت مالیات هستند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد جاری و ساری خواهد بود و پیشنهاد مصوبه کمیسیون تلفیق برای مناطقی که شامل این قانون نشوند، اتفاق نمی‌افتد.


/تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: