bazarnews

کد خبر: ۱۰۳۴۹۸
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۳
با خروج شرکت‌های خدمات مالی از روسیه چین به کمک این کشور آمده است. احتمال دارد روسیه از سیستم پرداخت چینی استفاده کند.

پس از اینکه شرکت‌های ویزا و مسترکارت فعالیت خود را در روسیه متوقف کردند، بانک‌های اصلی روسی به دنبال استفاده از یک سیستم پرداخت چینی برای جایگزین کردن خدمات این شرکت‌ها هستند. سایر شرکت‌های حسابداری نیز اعلام کردند که دیگر در روسیه فعالیت نخواهند کرد.

شرکت‌های اصلی حسابرسی دنیا که به BIG۴ معروف هستند شامل ارنست و یانگ، دیلویت، کی‌پی‌ام‌جی و پرایس واتر هاوس کوپر می‌شود. دو مورد از این شرکت‌ها روز دوشنبه و دو شرکت دیگر روز یکشنبه پایان فعالیت خود را در روسیه اعلام کردند. آن‌ها اعلام کردند از کارکنانی که تحت تاثیر این اقدام قرار می‌گیرند حمایت می‌کنند. شرکت دلویت اعلام کرد که فعالیت خود را در کشور متحد روسیه یعنی بلاروس نیز ادامه نخواهد داد.

به نقل از apnews، تعداد زیادی از کمپانی‌های خارجی و همچنین برند‌های معروف از اپل گرفته تا شل و آیکیا دیگر در روسیه فعال نیستند. خروج این شرکت‌ها از روسیه جزئی از برنامه بزرگ غرب برای منزوی کردن روسیه و بیرون کردن روسیه از سیستم مالی جهانی است. ویزا، مسترکارت و امریکن اکسپرس نیز دیگر در روسیه خدمات ارائه نمی‌دهند. این اتفاقات بانک‌های روسی را به فکر یافتن جایگزین برای انجام تراکنش‌های خارج از مرز خود انداخته است.


سبربانک و تینکاف بانک روسیه اعلام کردند احتمال دارد از کارت‌های بانکی به پشتوانه UnionPay چین استفاده کنند. سبربانک، بزرگترین بانک روسیه تاریخ آغاز استفاده از این کارت‌ها را بعدا اعلام می‌کند. به گفته این دو بانک، شهروندان روسی می‌توانند از خدمات پرداختی ویزا و مسترکارت در داخل روسیه استفاده کنند، اما از روز چهارشنبه به بعد این خدمات برای تراکنش‌های خارج از روسیه در دستر س نخواهند بود.

بانک مرکزی روسیه هشدار داد که تمامی کارت‌های اعتباری شرکت‌های ویزا و مسترکارت برای خرید در وبسایت‌های خارجی و تراکنش‌های برون مرزی ار کار می‌افتند.

موضع چین در جنگ اوکراین
در حالی که شرکت‌های غربی در حال خروج از روسیه هستند، روز دوشنبه چین ارتباط خود را با روسیه تقویت می‌کند. وزیر خارجه چین از روسیه به عنوان بهترین شریک استراتژیک خود یاد کرد. چین از حمله روسیه به اوکراین انتقادی نکرده است، اما تلاش کرده است با درخواست گفتگو و احترام به استقلال ملی خود را از این ماجرا دور کند.

UnionPay چین سیستم پرداخت انحصاری است که از پشتیبانی مردم و اقتصاد بزرگ چین برخوردار است و باعث می‌شود که رقیب جدی برای ویزا و مسترکارت محسوب شود. طبق اطلاعات وبسایت UnionPay، کارت‌های این شرکت در فروشگاه‌های حضوری ۱۸۰ کشور و فروشگاه‌های آنلاین ۲۰۰ کشور در سراسر جهان اعتبار دارد.

/ تجارت نیوز

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: