bazarnews

کد خبر: ۱۰۳۵۴۳
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۳
با وجود حرکت تند دلار در دو روز گذشته، بازارساز خیلی با احتیاط حرکت می‌کند. نرخ دلار در بازار نیما کاهشی بود و در بازار متشکل نیز فقط ۱۲۰ تومان بیشتر شد.

برخی از معامله‌گران بر این باور بودند که بازار ارز در معاملات سه‌شنبه تحت تاثیر بستن معاملات فردایی و تسویه پایان سال قرار گرفته بود. البته انباشت اخبار منفی هم توانسته بود به رنگ سبز دلار کمک کند.

نرخ دلار تهران که به نظر می‌آمد با نزدیک شدن به بهار کمتر شود، طی دو روز گذشته مثل هوای پایتخت، همه را غافلگیر کرد. نهصد تومان افزایش در دو روز متوالی و رسیدن نرخ به میانه کانال ۲۶ هزار تومان در پایان معاملات سه‌شنبه، معامله‌گران را غافل گیر کرد.

دلار هرات سطح قیمتی مهم را می شکند؟

نرخ دلار در بازار مرزی هرات هم تا ۲۵ هزار و ۵۵۰ تومان بالا آمد و روی این سطح مقاومتی مهم بازی می‌کند. برای بسیاری از معامله‌گران این مقاومت معنادار بود، چرا که همان سطحی بوده که دلار تهران نتوانسته آن را آن را از دست بدهد، اما حالا اگر دلار هرات قادر به شکست این سطح به سمت بالا شود، حداقل برای گروهی از معامله‌گران به معنی توقف روند نزولی است.

هشدار معامله گران حرفه ای درباره خبرهای برجامی

عده‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای‌تر بازار توصیه می‌کردند اگر نرخ‌ها صعودی هم شود، نباید فکر کنیم که به حیاط خلوت بازار رفتیم، چون تا زمانی‌که بحث مذاکره وجود داشته باشد باید نسبت به اخبار برجامی هوشیار باشیم.

نهنگ های بازار هشیار شدند

این هشیاری در نهنگ‌های بازار نیز دیده می‌شود. درهم مثل دلار بی‌پروا حرکت نکرد و حباب دلاری درهم ۷۱۲۰ تومانی، منفی ۲۰۰ تومان بود. نرخ تتر همانند درهم پایین‌تر از دلار نقدی تهران معامله شد.

با وجود حرکت تند دلار در دو روز گذشته، بازارساز خیلی با احتیاط حرکت می‌کند. نرخ دلار در بازار نیما کاهشی بود و در بازار متشکل نیز فقط ۱۲۰ تومان بیشتر شد.

اخباری که بازار ارز را هدایت می کنند

اما چه اخباری بازار را هدایت می کنند؟ همچنان برخی از معامله‌گران بر این باور بودند که بازار ارز در معاملات سه‌شنبه تحت تاثیر بستن معاملات فردایی و تسویه پایان سال قرار گرفته بود. البته انباشت اخبار منفی هم توانسته بود به رنگ سبز دلار کمک کند.

شوک روسیه به توافق همچنان معامله‌گران را نسبت به احیای برجام مردد کند. نورنیوز، رسانه وابسته به دبیرخانه شورای امنیت ملی نیز در تحلیلی این پرسش را مطرح کرده که، علت کندی مذاکرات موانع آمریکا است یا مطالبه روسیه؟.

علاوه بر این‌ها خبر دیگری که توانست انتظارات در بازار ارز را کارگردانی کند، خبر بازگشت کامل هیات ایرانی از وین بوده؛ خبری که در واقع یک شایعه بود؛ چرا که محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده خبر العربیه را تکذیب کرد. ضمن اینکه طبق توییت یک خبرنگار وال استریت ژورنال، مذاکره‌کننده ارشد ایرانی، باقری کنی نیز فردا به وین برمی‌گردد که با این خبر، نرخ دلار پس از اتمام بازار و در پشت خطی تا ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان عقب نشست.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: