bazarnews

کد خبر: ۱۰۳۶۸۸
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
برخی فروشندگان تخم مرغ را شانه‌ای ۱۲ هزار تومان بیش از نرخ مصوب می‌فروشند، اتحادیه‌های تولید می‌گویند مشکلی از نظر تولید وجود ندارد.

به گزارش بازارنیوز، قیمت تخم مرغ مدتی است از نرخ مصوب تبعیت نمی‌کند و در هر شانه بیش از ۱۲ هزار تومان به فروش می‌رود. پیش از این وزارت جهاد کشاورزی در پایگاه اطلاع رسانی خود نرخ هر شانه تخم مرغ را ۴۳ هزار تومان اعلام کرده بود، اما قیمت اکنون به شانه‌ای ۵۵ هزار تومان رسیده است.

البته برخی مغازه داران هستند که تخم مرغ را به همان نرخ دولتی یعنی ۴۳ هزار تومان می‌فروشند، اما تعداد فروشندگانی که به نرخ‌های بالاتر می‌فروشند بسیار است و این جای سوال است که آیا نظارتی بر این‌ها وجود ندارد؟

در پی تاکید دولت بر تعیین قیمت و اعلام شفاف آن، وزارت جهاد کشاورزی هم در چندین نوبت نرخ محصولاتی که قیمت گذاری می‌شوند که عمدتا کالا‌هایی بودند که برای آن‌ها ارز ۴۲۰۰ تومانی هزینه می‌شود را در پایگاه اطلاع رسانی اعلام کرد و تاکید کرد که فروشندگان ملزم به رعایت این قیمت‌ها هستند و با خاطیان برخورد می‌شود.

این گرانی دو مسئله را به ذهن متبادر می‌کند آیا تولید پایین است و یا نظارتی بر بازار وجود ندارد که برخی فروشندگان از این قیمت‌های مصوب عبور می‌کنند.

*وضعیت تولید خوب است

ناصر نبی پور رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با رد کاهش تولید تخم مرغ می‌گوید: اتفاقا وضعیت تولید در شرایط بسیار ایده ال است و هیچگونه کمبود وجود ندارد بلکه مازاد تولید هم داریم.

وی در استدلال صحبت‌های خود می‌گوید: تولید کنندگان با خوش بینی به اینکه ارز ۴۲۰۰ تومان حذف نخواهد شد جوجه ریزی‌های خود را بیشتر کرده بودند که تولید آن‌ها آرام آرام به بازار می‌آید.

اما نبی پور به دو نکته هم اشاره کرد که از نظر او می‌تواند عاملی برای افزایش قیمت باشد نخست اینکه در آستانه عید تقاضا برای تخم مرغ در قنادی‌ها و شیرینی پزی‌های صنعتی بیشتر شده است و دوم تولید کنندگان مشکلاتی در تامین خوراک دام دارند که هنوز برطرف نشده است.

قیمت جوجه یک روزه هم در چند ماه گذشته افزایش داشته که بر هزینه‌های تولید تاثیر گذاشته است.

یک مرغدار اصفهانی گفت: نرخ جوجه یک روزه به بیش از ۱۲ هزار تومان رسیده در حالی که نرخ دولتی آن ۴۲۰۰ تومان است؛ بنابراین با اینکه تولید تخم مرغ وضعیت بسیار مناسبی دارد، اما افزایش هزینه‌های تولید برای تولید کننده باعث شده که فروشندگان در بازار به نرخ بیشتری بفروشند و وجود چند نرخی را در بازار تخم مرغ شاهد باشیم.

/فارس

برچسب ها: تخم مرغ ، خوراک دام ، تولید
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: