bazarnews

کد خبر: ۱۰۳۷۴۷
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: دو هزار و ۸۶۵ تن ماهیان استخوانی تا ۲۰ اسفند امسال از دریای خزر صید شده است.

به گزارش بازارنیوز، «مختار آخوندی» با بیان اینکه از این میزان صید یک هزارو ۳۶۰ تن ماهی سفید، یک هزارو ۱۸۵ تن ماهی کفال، ۲۵۰ تن ماهی کپور و ۷۲ تن سایر گونه‌ها است، افزود: سهم صید شده از استان‌های شمالی به تفکیک برای گیلان یک هزارو ۲۹۲ تن، یک هزارو ۳۸۸ تن و گلستان ۱۸۵ تن بوده است.

مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران اضافه کرد: طبق آمار، صید ماهیان استخوانی طی مدت یاد شده در گیلان ۷ درصد رشد، مازندران ۲۸ درصد کاهش و گلستان ۴۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

وی مسایلی همچون برودت هوا، صید غیرمجاز، مسایل زیست‌محیطی و آلودگی رودخانه‌ها را از دلایل کاهش صید برشمرد و گفت: عمده صید ماهیان استخوانی در اواخر اسفند تا نیمه نخست فروردین انجام می‌شود، بنابراین پیش‌بینی کرد؛ ظرف ۲۰ تا ۳۰ روز آینده صید خوبی از دریای خزر داشته باشیم.

آخوندی تصریح کرد: در صید ماهیان استخوانی طی سال جاری ۱۱۷ شرکت تعاونی صید پره شرکت کردند که از این تعداد ۴۹ شرکت تعاونی در استان گیلان، ۵۲ مورد در مازندران و ۱۶ مورد دیگر در گلستان فعال بوده‌اند.

رهاسازی حدود ۳۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی

مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران درباره رهاسازی بچه ماهی نیز گفت: سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی حاصل از تکثیر مصنوعی در رودخانه‌های منتهی به دریای خزر به منظور حفظ ذخایر دریایی رهاسازی می‌شود.

وی با اشاره به مشارکت شرکت‌های تعاونی صیادی در تکثیر و رهاسازی بچه ماهی نیز اذعان داشت: طی ۱۰ سال اخیر این شرکت‌ها در تکثیر طبیعی و رهاسازی بچه ماهی در دریا کمک کرده‌اند.

آخوندی خاطرنشان کرد: شرکت‌های تعاونی صیادی سال گذشته ۳۶ میلیون قطعه بچه ماهی را از طریق طبیعی تکثیر و در آب رودخانه‌ها رهاسازی کرده‌اند.

آزادسازی ۳۴۰۰ قطعه بچه ماهی خاویاری

مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران درباره صید ضمنی در دریای خزر نیز گفت: از شروع فصل صید تا ۲۰ اسفند امسال ۳۴۰۰ قطعه بچه ماهی خاویاری به طور ضمنی یا ناخواسته از دریای خزر صید شده که برای ادامه حیات توسط تعاونی‌های صیادی به دریا بازگردانده شده است.

آخوندی با اذعان به این که حفظ و حراست از دریا تنها به عهده سازمان شیلات نیست، اظهار داشت: همه دستگاه‌ها و بخش‌های مربوطه مانند دریابانی و سازمان حفاظت از محیط زیست در حفظ و حراست از ذخایر دریایی و بین نسلی باید کمک کنند.

وی در مورد صید ماهیان کیلکا در سال جاری تصریح کرد: طی ۱۱ ماهه امسال ۱۸ هزار تن ماهی کیلکا از دریای خزر صید شده است./ایرنا

برچسب ها: دریای خزر ، آبزیان ، صید
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: