bazarnews

کد خبر: ۱۰۴۶۲۵
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶
همدان - جهانگیری صالح، رئیس اداره توسعه فناوری‌های مکانیزه سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت: طراحی قدیمی باغ‌های همدان امکان تردد ماشین آلات کشاورزی در آن‌ها را کاهش داده است.

مهدی جهانگیری صالح با بیان اینکه خط دهم اعتباری مکانیزاسیون برای استان همدان ابلاغ شده و مبلغ آن حدود ۲۱۲ میلیارد تومان است، گفت: این اعتبار در تمام زیر بخش‌های زراعت باغبانی، گلخانه، دام و طیور، شیلات، گیاهان دارویی و منابع طبیعی توزیع شده و به زودی به شهرستان‌های استان ابلاغ می‌شود.

وی با بیان اینکه تفاهم نامه نیز با بانک کشاورزی امضا شده و متقاضیان می‌توانند به مراکز جهاد کشاورزی شهرستان‌ها مراجعه کنند، گفت: افراد بعد از تشکیل و تکمیل پرونده به مدیریت جهاد کشاورزی معرفی شوند و می‌توانند از بانک کشاورزی تسهیلات خود را اخذ کنند.

رئیس اداره توسعه فناوری‌های مکانیزه سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت: این تسهیلات ۱۵ درصد سود دارد و سهم آورده متقاضی ۲۰ درصد است و سهم تسهیلات ۸۰ درصد می‌شود.

جهانگیری صالح عنوان کرد: در ۹ خط اعتباری گذشته بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در استان همدان تزریق شد که حدود پنج هزار و ۵۰۰ دستگاه تراکتور و کمباین، حدود پنج هزار دستگاه در مکانیزاسیون زراعت و حدود سه هزار دستگاه در مکانیزاسیون باغ، گلخانه، دام و طیور به ناوگان مکانیزاسیون استان تزریق شد.

وی بابیان اینکه برای توسعه مکانیزاسیون یا ارزیابی توسعه مکانیزاسیون در هر منطقه در کشور از طریق برنامه‌های بالا دستی دو شاخص معرفی کرده اند، گفت: شاخص مکانیزاسیون که اسب بخار در هکتار است و درجه مکانیزاسیون در این خصوص مدنظر است.

در استان همدان شاخص مکانیزاسیون ۲.۱۲ اسب بخار در هکتار است و خوشبختانه وضعیت خوبی داریم یعنی ناوگان نیروی محرکه شامل تراکتور و کمباین در استان همدان از سطح مطلوب و استانداردی برخوردار است

رئیس اداره توسعه فناوری‌های مکانیزه سازمان جهادکشاورزی استان همدان اضافه کرد: در استان همدان شاخص مکانیزاسیون ۲.۱۲ اسب بخار در هکتار است و خوشبختانه وضعیت خوبی داریم یعنی ناوگان نیروی محرکه شامل تراکتور و کمباین در استان همدان از سطح مطلوب و استانداردی برخوردار است.

جهانگیری صالح عنوان کرد: مشکلی که در استان همدان داریم اینکه حدود ۵۰ درصد از دستگاه‌ها فرسوده است و عمر بالای ۱۳ سال دارد و نیازمند جایگزینی آن‌ها هستیم.

وی بایادآوری اینکه شاخص دوم درجه مکانیزاسیون است که برحسب درصد است و بیانگر آن است که در چند درصد از اراضی استان به صورت مکانیزه کار کشاورزی انجام می‌شود، گفت: این عدد در زراعت بالای ۹۰ درصد است و کشت در تمام اراضی زراعی به صورت مکانیزه انجام می‌شود.

رئیس اداره توسعه فناوری‌های مکانیزه سازمان جهادکشاورزی استان همدان عنوان کرد: این عدد در باغات مقداری پایین است و این موضوع علل مختلفی دارد به طوری که به دلیل قدیمی بودن باغ‌های استان امکان تردد ماشین آلات کشاوررزی در آن‌ها وجود ندارد.

وی گفت: تطابق یا عدم بومی سازی دستگاه‌هایی که در باغ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز از مشکلات است که با توجه به شعار سال امیدواریم دستگاه‌هایی متناسب با باغات طراحی و مورد استفاده قرار گیرد.


/ بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: