bazarnews

کد خبر: ۱۰۴۶۴۲
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶
مدیرعامل شرکت شهرک صنعتی مازندران، نبود زمین برای ساخت شهرک‌های صنعتی و انجام سرمایه گذاری‌های جدید را یکی از مهمترین معضلات استان‌های شمالی کشور بالاخص استان مازندران دانست.

مسئله کمیابی زمین به عنوان مهم‌ترین عامل تولید از گذشته مورد توجه، شهرک‌های صنعتی بوده و با افزایش جمعیت، کاربری زمین تعاریف خاص خود را پیدا کرده است همچنین با رشد روزافزون جمعیت و تقاضای بسیار زیاد جامعه برای این نوع کاربری‌ها در بخش‌های مختلف اقتصاد، نه تنها محدودیت عرضه زمین بلکه افزایش تقاضای سوداگری برای زمین دامن‌گیر مسئولان در حوزه‌های مختلف اقتصاد و صنعت شده است.

گفته می‌شود، محدودیت زمین از مهم‌ترین دلایل سوداگری آن در مازندران بوده و آنجاییکه کشاورزان عمدتا از درآمد کافی برخوردار نیستند، وقتی نتوانند از زمین کشاورزی خود مایحتاج روزمره را تامین کنند اولین و آسان‌ترین کاری که انجام می‌دهند خشک و قلع و قمع کردن زمین کشاورزی و پس از آن قطعه بندی و فروش زمین است. درباره مشکلات واگذاری زمین به سرمایه گذاران در شهرک‌های صنعتی با یاسر امینی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران به گفتگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید. با گسترش نیوز همراه باشید.

یاسر امینی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران در گفتگو با گسترش نیوز گفت: «در استان مازندران، دارای محدودیت شدید واگذاری زمین به سرمایه گذاران هستیم، این در حالی است که اکثر زمین‌های شمال کشور به خصوص در مازندران به شکل جلگه‌ای و جنگلی بوده و طبق قوانین تحت نظارت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری این استان نیز قرار دارد».

وی ادامه داد: در این استان امکان مکان‌یابی و احداث شهرک‌های صنعتی جدید وجود ندارد، چرا که با زمین‌های حاصلخیز درجه ۱و۲ در تضاد است به عبارتی در زمین‌هایی امکان مکان یابی و احداث شهرک‌های صنعتی وجود دارد که مشمول زمین حاصلخیز درجه ۱ و ۲ نباشد.

این مقام مسئول اضافه کرد: «در حال حاضر به دنبال توسعه زمین‌های اطراف شهرک‌های صنعتی هستیم که در صورت همکاری امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی، الویت ما، توسعه و ارتقای زیرساخت شهرک‌های صنعتی است».

۳ زمین در اولویت توسعه شهرک‌های صنعتی
امینی با اشاره به این که در حال پی گیری اخذ زمین صنعتی به مساحت ۱۴.۵ هکتار متعلق به شرکت صنعتی چوب و کاغذ استان مازندارن هستیم ادامه داد: «مصوبات لازم برای توسعه شهرک صنعتی دریافت و قرار بر این شد زمین از این شرکت و سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت‌ها از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی استان مازندران انجام و به سرمایه گذاران واگذار شود.»

وی از دیگر اراضی که به دنبال توسعه شهرک‌های صنعتی قرار است به این شرکت واگذار شود را دارای دوفاز دانست و ادامه داد: «زمینی در شهرستان میاندورود به مساحت ۴۰ هکتار که فاز اول آن (۲۰ هکتار) به نام شهرک صنایع تبدیلی و کشاورزی بود به شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران واگذار شد که برای توسعه آن حدود ۳۰ قرارداد با متقاضیان انجام شد و فاز دوم آن در حال انجام عملیات اجرایی است که اگر آماده شد واگذار می‌کنیم».

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران با بیان این که زمینی به مساحت ۱۰۰۰ هکتار در شهرستان بهشهر وجود دارد که، چون بخشی از آن در حریم پتروشیمی میانکاله قرار گرفته که ۵۰۰ هکتار آن قابل استفاده است اذعان کرد: این زمین دولتی مورد استفاده و تصرف کشاورزان قرار گرفته است که به دنبال سفر رئیس جمهور به این استان قرار شد سند آن از جهاد کشاورزی به شهرک‌های صنعتی انتقال یابد و در صورتی که این طرح مصوب شود عملیات اجرایی، همچون توسعه زیرساخت‌ها و سرمایه گذاری آن آغاز خواهد شد».


/گسترش

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: