bazarnews

کد خبر: ۱۰۴۷۳۵
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۲
سخنگوی کمیسیون اصل نود مطرح کرد؛
سخنگوی کمیسیون اصل نود گفت:ما در کشور تعداد قابل توجهی چاه آب داریم که برخی از آن‌ها چاه مجاز و برخی نیز چاه‌های غیر مجاز هستند که متاسفانه به صورت بی‌رویه از منابع آبی آن برداشت می‌شود لذا قانونگذار وزارت نیرو را مکلف کرده است برای تمامی چاه‌ها و ابتدای آن کنتور قرار داده شود.

ضرورت مدیریت منابع آبی کشور/ وزارت نیرو مکلف به نصب کنتور بر روی چاه‌ها شده است

گروه نفت و انرژی بازارنیوز؛ «علی خضریان» سخنگوی کمیسیون اصل نود با اشاره به جلسه کمیسیون اصل نود، اظهار داشت: یکی از مشکلات جدی کشور نحوه بهره‌برداری از منابع آبی است و متاسفانه با توجه به درگیری کشور با مشکلات اقلیمی اهمیت این موضوع دو چندان می‌شود.


سخنگوی کمیسیون اصل نود افزود: ما در کشور تعداد قابل توجهی چاه آب داریم که برخی از آن‌ها چاه مجاز و برخی نیز چاه‌های غیر مجاز هستند که متاسفانه به صورت بی‌رویه از منابع آبی آن برداشت می‌شود. بر اساس قانون، دولت و وزارت نیرو مکلف است تمامی برداشت‌های آب از چاه‌ها را بر اساس یک برنامه‌ریزی به صورت هدفمند تنظیم کند تا منابع آبی کشور از بین نرود و تعادلی بین منابع آبی جایگزین با برداشت ایجاد شود، این قانون تحت عنوان قانون تعادل بخشی در منابع آب باید اجرا شود، اما متاسفانه به دلیل عدم اجرای صحیح آن شاهد آن هستیم که بیش از مقداری که منابع آبی به سفره‌های زیر زمینی از طرق بارش وارد می‌شود، از چاه‌ها برداشت صورت می‌گیرد و تعادل بخشی شکل نگرفته است.


نماینده مردم تهران تصریح کرد: برای جلوگیری از این اتفاق قانونگذار وزارت نیرو را مکلف کرده است برای تمامی چاه‌ها و ابتدای آن کنتور قرار داده شود.


وی با اشاره به تولید کنتور‌های هوشمند گفت: یک مجموعه دانش‌بنیان در سال ۹۴ اقدام به ابداع نوعی کنتور کردند که با روشی علمی مقدار برداشته از چاه‌ها را محاسبه کردند و حدود ۳۰ درصد از کل کنتور‌های موجود در کشور از نوع ابداعی این شرکت دانش‌بنیان است و در استان‌هایی که از این کنتور‌ها استفاده شده است، توانستند تا حدی برداشت آب از چاه‌های مجاز را کنترل کنند.سخنگوی کمیسیون اصل نود ادامه داد: متاسفانه با پیگیری‌های صورت‌گرفته دریافتیم که از سال ۹۴ به بعد اجازه نصب کنتور‌های هوشمند به این شرکت داده نشده و در این رابطه شکایتی به کمیسیون اصل ۹۰ واصل شد.

 

 سخنگوی کمیسیون اصل نود خاطر نشان کرد: با بررسی‌های صورت گرفته این برداشت حاصل شد که حق به جانب شرکت تولید کننده کنتور است و حداقل موضوع این است که در این چند سالی که از نصب کنتور هوشمند تولید این شرکت جلوگیری شده است، شرکت‌های دیگر نیز نتوانستند به دلیل هزینه‌های بالا کنتور جایگزین تامین کنند و از چاه‌ها آب بیشتری برداشت شده است.


خضریان خاطرنشان کرد: این اتفاق باعث شده است که امروز در تمامی دشت‌ها دچار بحران در آب‌های زیرزمینی شدیم و شاهد فرونشست زمین هستیم. این وظیفه وزارت نیرو بوده است که در خصوص استاندارد‌های لازم کنتور‌های هوشمند اقدامات لازم را انجام دهد، اما متاسفانه با استناد به گزارشات غیر علمی کار را متوقف کرده است.


وی تاکید کرد: ترک فعل مسئولین وقت وزارت نیرو زیان غیرقابل جبرانی را به کشور وارد کرده است و کمیسیون اصل نود پس از تکمیل پرونده، این موضوع را به دستگاه قضایی گزارش خواهد داد.


خضریان در خصوص بخش دیگری از جلسه کمیسیون اصل ۹۰ گفت: در ادامه به موضوع مقابله با زمین‌خواری از طریق سامانه جامع امور زمین پیش‌بینی شده تا هر نوع بهره‌برداری و اقدامی بر روی زمین انجام می‌شود در این پنجره واحد و سامانه قرار گیرد. اما متاسفانه با وجود همه پیگیری‌ها این سامانه به طور کامل در کشور راه‌اندازی نشده و در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی جلساتی در خصوص آن تشکیل شده و آن ستاد تکالیفی را بر عهده برخی دستگاه‌ها قرار داده تا شیوه نامه‌هایی را برای تکمیل این سامانه اجرایی کنند که متاسفانه کوتاهی‌هایی نیز در این زمینه انجام شده و کمیسیون اصل نود همه این دستگاه‌ها را جهت پاسخگویی دعوت کرد و از آن‌ها زمان خواسته شد تا همه این شیوه نامه‌ها را تدوین کرده و در اولین جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی طرح کنند؛ و براساس تعهدی که داده شد، تا پایان شهریورماه سامانه جامع امور زمین در کشور راه‌اندازی می‌شود.

 

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: