bazarnews

کد خبر: ۱۰۴۷۳۷
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۵
در دیدار رئیس کل سازمان امور مالیاتی و معاون اجرایی رئیس جمهور بر ضرورت حمایت همه جانبه مقامات استانی و تقویت هماهنگی بین دستگاهی برای تسهیل وصول مطالبات استان‌ها تاکید شد.

تحقق ۱۱۰ درصدی درآمد‌های مالیاتی/ عزم دولت برای مهار گرانی و تورم

به گزارش گروه اقتصاد کلان بازارنیوز به نقل از سازمان امور مالیاتی، «داوود منظور» معاون وزیر نیرو رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در دیدار با «سید صولت مرتضوی» معاون اجرایی رئیس جمهور ضمن ارائه گزارشی از عملکرد و دستاورد‌های نظام مالیاتی در سال ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد: سال گذشته با تلاش همکاران و اجرای برنامه‌های تحولی، تحقق بیش از ۱۱۰ درصدی درآمد‌های مالیاتی و رکوردی جدید در تأمین مالی هزینه‌های کشور به ثبت رسید.


وی با بیان اینکه تحول آفرینی در نظام مالیاتی، لازمه توسعه اقتصادی و پیشرفت همه جانبه کشور است گفت: افزایش منابع درآمد دولت و کاهش اتکای بودجه دولت به درآمد‌های نفتی و مقاوم سازی بودجه نیازمند توسعه و تحول نظام مالیاتی است.


منظور اجرای برنامه‌هایی از قبیل هوشمندسازی نظام مالیاتی، شناسایی مودیان جدید و مبارزه با فرار مالیاتی، وصول معوقات، تسریع در رسیدگی‌ها، کاهش فرآیند دادرسی مالیاتی و گسترش فرهنگ مالیاتی در کشور را از جمله اقدامات مؤثر در تحقق کامل درآمد‌های مالیاتی برشمرد و گفت: میل تاریخی به فرار مالیاتی و اجتناب از پرداخت مالیات و سوداگری ایجاب می‌کند، نظام مالیاتی تمام تلاش خود را برای رفع این چالش‌ها متمرکز سازد.


وی افزود: با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان و اجرای پایه‌های جدید مالیاتی همچون مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر خانه‌ها و خودرو‌های لوکس در سال جاری و همچنین ایجاد پایه‌های جدید مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد، شاهد تحول بزرگی در نظام مالیاتی خواهیم بود.


معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخشی از سخنان خود به ضرورت همکاری دستگاه‌های ذیربط برای اجرای برنامه‌های نظام مالیاتی اشاره کرد و گفت: همکاری دستگاه‌های ذیربط برای ارائه اطلاعات مورد نیاز سازمان و تعاملات نزدیک با سایر دستگاه‌ها از جمله بانک مرکزی، برای مبارزه با فرار مالیاتی، شناسایی مودیان جدید و شفاف سازی هر چه تمامتر فعالیت‌های اقتصادی در کشور ضروری است.


رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه مبارزه با فرار مالیاتی، در اولویت برنامه‌های نظام مالیاتی است، گفت: هوشمندسازی نظام مالیاتی و حاکمیت داده‌ها، مهمترین راهکار و برنامه جدی نظام مالیاتی برای مبارزه با فرار مالیاتی در کشور است.


وی با تاکید بر ضرورت پیشبرد برنامه‌های مبارزه با فرار مالیاتی خاطرنشان کرد: با اجرای نظام مالیاتی هوشمند و سیستم حسابرسی بر مبنای ریسک مودیان، عملاً گام مهمی در جهت مبارزه با فرار مالیاتی برداشته خواهد شد.


معاون اجرایی رئیس جمهور: عزم دولت سیزدهم برای کنترل تورم و مهار گرانی


معاون اجرایی رئیس جمهور نیز در این دیدار، از عزم دولت سیزدهم برای کنترل تورم و مهار گرانی خبر داد و گفت: دولت تلاش کرد تا در بودجه ۱۴۰۱ استقراض از بانک مرکزی نداشته باشد و اتکا به درآمد‌های مالیاتی و مولد سازی اموال دولت را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داد.


سید صولت مرتضوی، با تاکید بر اینکه نظام مالیاتی باید به سمت کم کردن فرآیند‌ها حرکت کند، گفت: اصلاح فرآیندها، بهبود رویه‌ها و شیوه‌های مالیات ستانی، حذف واسطه‌ها و کوتاه کردن مسیر رسیدگی و همچنین کاهش ارتباط مستقیم با مودی، نه تنها کاهش فساد را در پی دارد، بلکه باعث افزایش درآمد‌های مالیاتی، کاهش هزینه‌های وصول مالیات و ارتقای رضایتمندی شهروندان خواهد شد.

 

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: